Кредитний союз «Соціум» залишив вкладників без грошей

У вересні вибухнув скандал навколо фінансової піраміди в Дніпропетровську: керівництво кредитної спілки «Соціум» зникло разом з грошима вкладників.

Як пишуть місцеві газети, на початку вересня на будівлі офісу союзу з’явилося оголошення про те, що він припинив роботу. З тих пір ошукані вкладники так і не можуть з’ясувати, куди зник союз і хто їм поверне гроші. Додзвонитися до дніпропетровського і київський філії «Соціум» вчора не вдалося – телефони або не відповідали, або взагалі були відключені. Всього у спілки сім філій по Україні: у Дніпропетровську, Києві, Запоріжжі, Львові, Харкові, Одесі та Донецьку.

Пам’ятка позичальника банку за споживчим кредитом

Свідоцтво про реєстрацію фінансової установи Нацкомфінпослуг видала союзу ще в 2004 році, а ліцензію на залучення вкладів «Соціум» отримав вже в січні 2014 г. На сайті союзу значиться, що депозити залучалися на дуже привабливих умовах – під 29,5% річних у нацвалюті . Розмір депозитного портфеля союзу невідомий, але дніпропетровські видання пишуть про мільярди зниклих гривень. Правоохоронні органи про ситуацію повідомлені. Експерти вважають, що причиною ситуації що виникла, став перехід союзу в категорію фінансової піраміди, коли стали більше витрачати грошей, ніж залучати.

Пішли в ріст

За словами президента Національної асоціації кредитних спілок України Петра Козинця, цього року фінансових пірамід серед кредитних спілок в рази менше, ніж в період фінансової кризи 2009 г. «По-перше, більшість спілок не працює з інвалютою, як до фінансової кризи. По-друге, союзи давно не видають великі кредити», – стверджує експерт. Тому, за його підрахунками, нових шахрайських спілок за останній час з’явилося одна-дві, а решта проблемні 10% ринку – це союзи, не ліквідовані після попередньої кризи.

30 фінансових пірамід активно працює в Україні

Думку Козинця поділяє і Богдан Хаустов, чия фірма спеціалізується на роботі з обдуреними клієнтами фінансових пірамід. «Депозитних пірамід зараз небагато. Головна причина – у людей мало грошей і вони не готові їх кудись вкладати», – пояснив Хаустов. Що стосується фінансових пірамід, які працюють за кредитною схемою, то обсяги цього ринку в 2014 р в порівнянні з минулим роком зросли в 3-4 рази, вважає представник LEX. «Якщо раніше середній розмір кредиту таких компаній складав 1-3 тис. Грн, то тепер – 6-7 тис. Грн, а в Києві – і 5-10 тис., А нерідко і 20 тис. Грн», – зазначає Хаустов. Працюють шахраї за старою схемою: пропонують швидкий і майже безвідсотковий кредит, а коли людина звертається до них – вимагають спочатку внести гарантійний внесок, потім купити «страховку», а потім просто перестають відповідати на дзвінки, не видавши обіцяну позику. «З ними складно боротися: у шахраїв хороша охорона, а коли люди починають судитися, то найчастіше до моменту винесення судом рішення відповідачі вже закривають одну фірму і відкривають таку ж, але з іншою назвою», – розповідає Хаустов. За його підрахунками, кількість фінансових пірамід, на відміну від їх оборотів, цього року особливо не виросла і складає близько 30 юросіб, в тому числі 10 великих мережевих компаній.

Регулятор в допомогу

Виконуючий обов’язки голови Нацкомфінпослуг Максим Поляков, навпаки, відзначає, що кількість фінансових пірамід в нинішньому році збільшилася. Статистики по ним комісія не веде, оскільки далеко не всі піраміди офіційно зареєстровані. «Значна кількість скарг надходить від громадян на діяльність установ, які не внесені до реєстру регулятора, але адмініструють фінансові активи для придбання товарів у групах без наявності ліцензій. Такі юрособи створюють схеми залучення коштів громадян, відомі як «надання позики шляхом адміністрування коштів учасників груп», – повідомив Поляков. За даними Нацкомфінпослуг, в першому півріччі 2014 до комісії з цього приводу надійшло 82 звернення, що складає майже 50% від загальної кількості скарг. Це на 18 скарг менше, ніж в 2013 році. В свою чергу регулятор направив до МВС 218 листів з відповідною інформацією, за якими до реєстру досудових розслідувань внесено 29 справ, а по восьми відкриті кримінальні провадження. «Більше ми зробити нічого не можемо, так як закон про заборону фінансових пірамід в Україні досі не прийнятий», – стверджує Поляков.

Відповідний законопроект був прийнятий Верховною Радою в першому читанні ще 19 листопада 2013 року і спрямований в парламентський комітет з питань фінансів і банківської діяльності для доопрацювання з урахуванням зауважень і пропозицій народних депутатів. Але на друге читання він так і не потрапив.

Правда, в Нацкомісії трохи лукавлять, розповідаючи про свою безпорадність. Наприклад, з 8 лютого 2014 регулятор отримав додаткові повноваження у боротьбі з фінансовими пірамідами – після внесення змін до ст. 4 закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» у жовтні 2013 Нацкомфінпослуг тепер може визначати сама – є послуга фінансовою чи ні, а також брати участь у судових суперечках між ошуканими учасниками фінансових пірамід і тими, від чиїх дій вони постраждали.

За матеріалами capital.ua

Додатково:

Відео від 9-channel.com

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: