Лохотрони Прикарпаття. Версія 2013

У цьому році на Прикарпатті щось дуже активізувалися різного роду шахраї. Причому настільки розперезалися, що в міліції з цього приводу провели брифінг, на якому сам начальник управління карного розшуку УМВС в області Ігор Баб’юк звернувся до жителів області з відповідним застереженням, пише газета “Галичина“.

Лохотрони Прикарпаття. Версія 2013Найчастіше людина може потрапити в халепу під час придбання якоїсь речі через інтернет. За словами І. Баб’юка, є небезпека втратити всі банківські заощадження, якщо шахраї зможуть дізнатися номер рахунку і пін-код.

Читайте: Пін-код і карта – дві речі несумісні: як захистити свої гроші від шахраїв

Ще один вид шахрайства пов’язаний з тим, що до громадян надходить дзвінок начебто з міліції і повідомляється про біду, яка сталася з кимось із родини. Аби залагодити її, потрібна, мовляв, певна сума грошей.

Читайте: Шість шахрайських схем популярних сьогодні, за версією УМВС Хмельницької області

Якщо піти за порядком, то найчисленніші жертви наразі ті, хто робив собі замовлення на придбання якоїсь техніки — відео- чи фотоапаратури, стільникового телефону і таке інше в інтернеті. Точніше, відгукувався на розміщену там відповідну пропозицію. Вона підкуповувала передусім значно нижчою ціною за, скажімо, магазинну.

— Наприклад, відеокамера коштує в крамниці п’ять тисяч гривень, а тут в інтернеті бачиш, що аналогічну модель з усіма документами, гарантійним талоном і т. ін. продають лише за три тисячі, — каже Ігор Баб’юк. — Звісно, людина, як кажуть, «купується» на це… Ну а далі все йде за не раз описаною журналістами схемою. Потенційний покупець зв’язується з продавцем і чує сакраментальне в стилі монтера Мечнікова: «Зранку гроші — ввечері стільці». Зауважимо, що цей літературний герой ільфа і Петрова хоча й мав душу, змучену «Нарзаном», але був значно поряднішім за його сучасних реальних прототипів. Він то стільця приніс, а ось жертви його послідовників своїх товарів так і не дочекалися. Проблема в тому, що вийти на слід таких шахраїв дуже тяжко. Номера телефону, за яким жертва зв’язувалася з «продавцем», уже не існує. Для таких оборудок використовують якісь дешеві «мобілки», котрі одразу ж викидають, одноразові сім-карти.

Читайте: У Києві шахраї продавали неіснуючі автомобілі через інтернет

Аналогічна ситуація і з банківським рахунком, на який переказують гроші. З’ясовується, що його було відкрито або на викрадений чи загублений паспорт, або якоїсь старенької людини, котра навряд чи пам’ятає, хто свого часу і для чого брав її документ. інакше кажучи, й через це немає можливості упіймати зловмисників.

Ці особи використовують таку негативну людську рису, як захланність, коментує начальник обласного карного розшуку, котрий, до речі, й сам при придбанні, скажімо, побутової техніки інтернет-мережею заходить на сайти лише відомих інтернет-магазинів, де вказано юридичну адресу. Відомо, що таким чином можна купити якусь річ дешевше, ніж в магазині, але гривень на 200-300, а не наполовину.

Зауважимо, що наразі в області зареєстровано 18 таких випадків. Ще семеро жителів області потерпіли, коли в подібний до цього спосіб сподівалися придбати автомобілі.

Читайте: Необізнаність і довіра людей – причина розповсюдження кіберзлочинності на Вінниччині

Другий вид шахрайства, від якого потерпають прикарпатці, пов’язаний з їхніми банківськими заощадженнями. Недавно було затримано угруповання зловмисників, які обібрали чимало людей, в тому числі й жителів сусідніх областей. Та у них достатньо послідовників. Недаремно ж в управлінні карного розшуку створено спеціальний підрозділ для боротьби з цими аферистами. Як вони працюють, розповімо на прикладі затриманої групи. До її складу входив колишній працівник банку, який мав базу клієнтів. Телефонував до них, розповідав, що, мовляв, у банку звільнився працівник, у якого був доступ до персональних даних вкладників, тому з метою безпеки їх будуть міняти, але для цього потрібно довідатися номер банківської картки та пін-код. Хто «купився» на це, залишився без грошей. Одним із запобіжних заходів, щоби не потрапити на гачок таких шахраїв, є те, що в банках не один номер телефону. Отож передзвонити бажано до когось із керівництва або в приймальню і поцікавитися, чи справді в банку проводиться така операція.

І закінчуємо це застереження розповіддю про третій вид шахрайства. Знову ж таки все починається з телефонного дзвінка. Начебто телефонують з міліції. Мовляв, хтось із рідні потрапив у халепу, і аби не мав проблем, треба заплатити. Зверніть увагу на той момент, що ті псевдоміліціонери ставлять таку умову, що самі приїдуть за грошима.

Лише протягом двох днів в області було зафіксовано три такі випадки. Усі трапилися на Калущині. У двох випадках люди виявилися пильними, а в третьому пенсіонери втратили півтори тисячі доларів. Їх повідомили, що, мовляв, сина затримали працівники міліції і щоби його випустили, потрібна відповідна сума. Не дочекавшись сина, батьки самі звернулися до міліції, але було вже пізно.

Ці шахраї використовують уже згадані «одноразові» стільникові телефони, причому, «координатори», як правило, перебувають за межами нашої області, до того ж у місцях позбавлення волі, зазначив Ігор Баб’юк. Тут мають спільників, котрі й знаходять жертву, а потім забирають гроші. Ігор Васильович згадав торішній випадок, коли молодого чоловіка напоїли до такого стану, що той не тільки по телефону, а й у звичному режимі не міг спілкуватися. Потім зателефонували до родичів. Ті з уже зазначених причин не могли зв’язатися з сином.

— Ми простежили, звідки до них було зроблено дзвінок. Виявилося, що аж з Одеси, — каже начальник карного розшуку і настійливо рекомендує у таких випадках одразу самим звертатися до міліції. — Ми ж працюємо цілодобово…

Зі свого боку зауважимо, що якби серед людей не побутувала думка (на жаль, вона має всі підстави на існування), що від міліції можна відкупитися, то й таких випадків, найімовірніше, не було б.

Щоправда, трапляється, видурюють гроші й у дещо інший спосіб. Так само хтось телефонує до людей і повідомляє, що родич скоїв, наприклад, ДТП з тяжкими наслідками. Йому загрожує серйозне покарання. Зрештою, потерпілі готові залагодити справу за певну суму. Гроші потрібні негайно, поки не приїхала міліція, бо коли складуть протокол, уже буде пізно. Коли люди кажуть, що хотіли б поспілкуватися з родичем, то їм пояснюють, що, мовляв, він також сильно побився і ним зараз займаються лікарі або перебуває в такому шоковому стані, що говорити не може. Так само настирливо просять не приїжджати на місце події самим. Зараз, мовляв, на таксі, яке вже чекає, до вас під’їде надійний товариш родича і передасте йому гроші. Саме на такий гачок кілька місяців тому попалася одна літня жителька Івано-Франківська, втративши кількасот доларів. Її дочка звернулася до міліції. Причому є підозра, що до тієї жінки телефонували не зі стільникового, а зі стаціонарного телефону. Проте злочин і досі не розкрито…

Читайте: Сучасні лохотрони: як українців розводять на гроші

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: