Квартиру краще не продавати, а податки доведеться платити авансом

З нового року українців чекає чимало нововведень. Чи не найбільшого переполоху наробило скасування БТІ.

Квартиру краще не продавати, а податки доведеться платити авансомЗ 1 січня реєструвати право власності на нерухомість будуть нотаріуси, а усі дані тепер зберігатиме “Укрдержреєстр”. Щоправда, як проходитиме уся ця процедура, самі нотаріуси… досі не знають!

“Чекаємо роз’яснень з Мін’юсту”, – повідомили у кількох нотаріальних конторах. І це при тому, що реформа мала стартувати ще з 1 січня 2012 року, але її в останній момент перенесли на рік, щоб підготувати реєстраторів. Рік минув, а нічого не змінилося.

«Не уявляю, що робитиметься з нового року. Реєстраційні служби не готові, – каже директор БТІ у Львівській області Ігор Базарник. – Оскільки буде плутанина з базами даних, можна очікувати, що випадків шахрайства з нерухомістю значно побільшає. Ми маємо величезний архів, де є вся інформація про об’єкти нерухомості, знаємо, яка перебуває під арештом, яка має інші обтяження тощо. Нотаріуси ж будуть як сліпі кошенята. Вони досі не знають, як працюватимуть, – є лише якісь туманні роз’яснення юристів.

Я уже мовчу про те, що “у рамках боротьби з корупцією” державних реєстраторів зробили державними чиновниками і дали зарплату по 1100 гривень (у нас працівники мали в середньому 4000 гривень). Зрозуміло, що чиновник з такою зарплатою намагатиметься заробити в інший спосіб. БТІ як підприємство залишається, але ми уже змушені були скоротити 65 людей, і це ще не кінець. Держава ліквідувала БТІ, які є прибутковими підприємствами, натомість створила службу, яка існуватиме на бюджетні гроші».

І Ігор Базарник, і нотаріуси рекомендують українцям не продавати та не перереєстровувати квартири у перші місяці нового року – поки не “обкатають” Держреєстр. Таким чином і без того напівживий ринок нерухомості може зовсім завмерти на кілька місяців.

За розкішні квартири доведеться платити податок

Через неготовність Держреєстру речових прав на нерухоме майно відтермінували не лише ліквідацію БТІ, а й введення податку на нерухомість (він мав набути чинності з 1 липня 2012 року). З 1 січня податок на нерухомість таки повинен запрацювати. Не стосуватиметься податок квартир площею до 120 квадратних метрів та житлових будинків до 250 квадратних метрів. Зате тим, хто має більше житло, доведеться платити за кожен зайвий метр.

Ставки податку визначають місцеві органи влади. У Податковому кодексі передбачено, що ставка податку за один квадратний метр для квартир, площа яких не перевищує 240 кв. метрів, та житлових будинків, площа яких не перевищує 500 кв. метрів, не можуть перевищувати 1% розміру мінімальної заробітної плати. Зважаючи на те, що з 1 січня мінімальна зарплата буде 1147 гривень, 1% становитиме 11,47 гривні. Для більших квартир та будинків ставка податку не може перевищувати 2,7% “мінімалки” за квадратний метр. Платити податок на нерухомість доведеться раз на рік. Податкова надсилатиме повідомлення-рішення про суму податку, в якому будуть зазначені платіжні реквізити податкової служби. На цей рахунок потрібно буде переказувати гроші не пізніше як через 60 днів з моменту отримання повідомлення.

Ріелтори кажуть, що введення податку на ринок нерухомості не вплине, оскільки він стосується лише дуже великих квартир та будинків, а на таку нерухомість припадає не більш як 3% угод купівлі-продажу.

Великі підприємства платитимуть податки наперед

Ще одне податкове нововведення, яке набуде чинності з Роком Змії, – податкові аванси. Щоправда, стосуватимуться вони лише великих підприємств. Зрештою, українському бізнесу не звикати до податків авансом, але якщо досі вони були “добровільно-примусові”, то тепер їх узаконили.

З нового року підприємства, які мають дохід понад 10 мільйонів на рік, платитимуть аванс в обов’язковому порядку. Аванс становитиме не менше 1/12 від нарахованих сум податку на прибуток за попередній рік.

Підприємці шоковані, адже в українських реаліях спрогнозувати, який у тебе буде прибуток наступного року, практично нереально. І де гарантія, що наступного року заробиш стільки, скільки торік? А податок на прибуток заплатити доведеться, навіть якщо прибутку нема.

 За матеріалами “ВЗ

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: