Програма «Доступне житло» – цинічний лохотрон?

Починалося все начебто з благих намірів: нужденні, черговики, молоді сім’ї мали отримати допомогу від держави на купівлю житла.

Широко розпіарена кампанія доступного житла за допомогою компенсації державою ставки кредитування в багатьох вселила надію обзавестися-таки якщо не житлом своєї мрії, то хоча б дахом над головою.

Потім держава подумала і, мабуть, прийшла до висновку, що з незаможних толку мало, адже їм реально треба допомагати, а як раз допомагати ніхто і не збирався. У підсумку народилася хитра програма, яку розрекламували як допомогу від держави, а взялися реалізовувати як черговий передвиборний лохотрон. Такі висновки я зробила, побувавши в іпотечному центрі і ознайомившись з ситуацією щодо кредиту під 3% по факту.

Отже, Іпотечний центр за адресою М.Кривоноса, 2А (правда, в брошурах цього центру значиться вул. І.Кліменко, 5А). 9.00. Три черги в різні кабінети, люди збиралися ще з 8-ми ранку.

Процедура така: займаєш чергу до консультанта, з’ясовуєш умови, якщо вони влаштовують, займаєш чергу до забудовника, з’ясовуєш, які є квартири, якщо підбираєш щось підходяще, на обривку листа представник забудовника пише позначку для консультанта, повертаєшся в чергу до консультанта, щоб здати документи.

Прийшовши о 9.00, до початку робочого дня, до кабінету до консультанта я потрапила через 2 години. Розмова була дуже короткою, опущу свої питання, пропишу тезисно іформацію, отриману від консультанта:

– право на кредит мають жителі Києва, з київською пропискою;

– ставка кредиту не зменшується для позичальника, а рефінансується. Тобто позичальник повинен бути в змозі оплачувати всю ставку кредиту (16% річних), після того, як він вносить свій щомісячний платіж, протягом місяця держава повинна відшкодувати 13%. Однак цей обов’язок ніде не фіксується документально. Якщо компенсація не надходить, позичальник виконує зобов’язання перед банком самостійно і в повному обсязі;

– гарантії реалізації даної програми немає не те, що на 15 років, а навіть на наступний рік. Обіцяють тільки те, що виділено на цей рік;

– фінансуються об’єкти в Києві від забудовника Київміськбуд зі ступенем готовності не більше 20%;

– у випадку затримки закінчення будівництва держава ніяким чином не регулює зобов’язання забудовника перед позичальником – це повністю проблема позичальника.

Ось така душевний розмова відбулася з державним консультантом. Бажання вистоювати чергу ще й до забудовника, щоб вибирати віртуальні квартири, вже не було. Ще тільки скажу, що ціна за кв. метр становила 8900 грн., при ліміті компенсації 7000 грн. / кв.м.

От і думаю, а в чому ж допомога? Тільки я її не бачу, чи все ж це такий великий “розвод” киян на гроші? Згадую киян тому, що не володію інформацією по інших містах – може, там готове житло і за півціни – не знаю, але є факт тут: комусь дуже треба підняти Київміськбуд з його недобудовами, адже інакше дозволили б вільно вибирати квартири в рамках встановлених лімітів.

Ніяких довгострокових планів на цю програму в уряду немає – інакше б зобов’язання держави перед позичальником були б оформлені документально. І, наостанок, ще один цікавий факт: кредитують за цією програмою тільки два банки: Ощадбанк і Укргазбанк. При цьому від консультанта я почула, що обмежень на участь немає, просто банки не бажають брати участь в цій програмі. Може, не хочуть відповідати своєю репутацією за організовану «на верху» аферу?

За матеріалами cripo.com.ua

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: