Шість шахрайських схем популярних сьогодні, за версією УМВС Хмельницької області

За минулий рік співробітниками Кам’янець-Подільського МВ УМВС України в Хмельницькій області розкрито 33 факти шахрайських дій. Ми виділили 6 найбільш характерних шахрайських схем, які, сподіваємося, послужать нашим громадянам хорошим уроком, адже вчитися на чужих помилках куди безпечніше, ніж потім кусати лікті через втрату своїх кровних заощаджень.

Будьте пильні! Деякі прийоми шахраїв:

Їхали і приїхали …

Шість шахрайських схем популярних сьогодні

Нічого іншого, як зайнятися шахрайством, щоб розрахуватися зі своїми боргами, не придумав 24-річний молодий чоловік. Він пропонував людям, в основному студентам, послуги з працевлаштування за контрактом – у Великобританії та Норвегії. Щоб увійти в довіру, стверджував, що сам неодноразово бував за кордоном і має там чимало зв’язків. Користуючись довірою потерпілих, брав у них документи (закордонний паспорт і копію паспорта громадянина України), а також плату в розмірі 500-1000 євро, натомість давав розписки та копії власного паспорта як гарантію чесності намірів. А потім шахрай переставав відповідати на телефонні дзвінки або ж, навпаки, «годував» обіцянками на кшталт: «Ще трохи, і поїдете за кордон» …

Поки відомо 13 фактів шахрайських дій, вчинених цим чоловіком. За словами оперативників, сума збитків, завданих потерпілим, сягає близько 80 000 гривень

Поради від правоохоронців:

Обов’язково переконайтеся в тому, що людина, яка обіцяє вам роботу, веде законну підприємницьку діяльність, має всі дозволи і ліцензії на здійснення працевлаштування, укладіть письмовий договір, де обов’язково обговоріть всі нюанси: умови праці, рівень заробітної плати та ін. Не довіряйте словам і обіцянкам. Крім того, оплата послуг повинна бути обгрунтованою. Має бути кошторис, в якому вказано, за що і скільки ви платите. Подбайте про те, щоб були документальні підтвердження про сплату послуг – квитанції, чеки або хоча б завірені нотаріусом розписки.

Здавайте речі в комісійний магазин!

Той теплий літній вечір Наталя пам’ятає дуже добре і ніяк не може повірити в те, що не розпізнала в привітній гості підступну шахрайку. Але все по порядку. Наталя – молода мама і в той вечір, як завжди, уклавши дитину спати, читала книгу на кухні. Раптом хтось тихенько постукав у двері. Відкривши, господиня побачила перед собою молоду жінку приємної зовнішності. «Добрий вечір», – привіталася незнайомка і відразу почала розмову. Мовляв, скоро в їхньому районі відкривається комісійний магазин і вона, щоб заощадити на рекламі, заходить до всіх особисто. «До речі, ваші сусіди дали багато речей на продаж, адже непотрібні речі вдома – це живі гроші», – сказала незнайомка і ненав’язливо запитала, чи немає чого на продаж у господині.

Думка про те, що можна швидко продати непотрібні дитячі речі, яких накопичилося вже чимало, відразу спала на думку Наталії, і вона швиденько зібрала пакети і віддала незнайомці. Та, в свою чергу, взяла пакети, квапливо записала прізвище Наталії, попрощалася і пішла геть.

Минуло чимало часу, а від незнайомки ні відповіді, ні грошей …

Поради від правоохоронців:

Передача матеріальних цінностей, речей, повинна бути документально оформлена, але врахуйте, що шахраї можуть вам підсунути і псевдодоговір, псевдорозписку, тому сім разів подумайте, перш ніж довіряти незнайомцям своє майно. У цьому ж випадку надмірна довірливість до людей, бажання заробити «швидкі» гроші зіграли на користь шахрайці.

Акція ціною в 17 000 гривень

«Увага, акція! Не пропустіть свій шанс виграти 1600 гривень», – саме такими словами на одному з перехресть у Кам’янці-Подільському молода жінка приємної зовнішності запрошувала бажаючих взяти участь в акції від відомої мережі супермаркетів.

Учаснику потрібно було покласти в конверт якомога більше грошей, заклеїти його, а на наступний день рівно о 12.00 прийти в магазин на фінальний розіграш. Виграє той, у кого в конверті виявиться найбільша сума.

Повз проходила 77-річна жінка, яка уважно вислухала умови акції. Старенька вже зібралася йти далі, але саме в цей момент, до організаторів підійшов невідомий чоловік і погодився стати учасником акції, після чого демонстративно дістав кілька тисяч гривень з гаманця. Стареньку це «зачепило». Які думки промайнули в голові жінки, вона тепер і сама не може пояснити, проте швиденько пішла додому і повернулася назад з чималою сумою. Тепер вже вона демонструвала незнайомому чоловікові, потенційному конкурентові, як кладе в конверт 17000 гривень.

Жінка, яка проводила акцію, зафіксувала цю суму, поклала гроші в конверт і запечатала його. Ставлячи підпис на конверті, вона «ненавмисно» випустила з рук ручку, підняти яку чемно попросила бабусю, після чого з посмішкою повернула пенсіонерці конверт і зі словами: «Бажаю бути переможцем» розпрощалася.

На наступний день жінка прийшла в магазин, трохи почекала, а потім з нетерпінням запитала у адміністратора, коли ж почнеться акція, на що отримала відповідь, що сьогодні у них ніяких акцій не заплановано. Тремтячими руками вона розкрила свій конверт і ледве не втратила свідомість – замість грошей у ньому лежали газетні папірці. Як виявилося, спритна шахрайка підмінила конверти під час запечатування грошей.

Поради від правоохоронців:

Практика показує, що під виглядом всіляких акцій здійснюється чимало шахрайств. Намагайтеся не погоджуватися на акційні пропозиції, якщо передбачається платити певну суму. Адже суть акції, як такої, полягає в тому, що потенційний учасник якимось чином економить свої кошти, а не витрачає їх на обіцянки. Не спокушайтеся великими виграшами. Будьте обережні і пам’ятайте, що безкоштовний сир буває тільки в мишоловці.

Соціальна допомога

Люди похилого віку найчастіше стають жертвами шахрайства. Прикра історія не обійшла і 70-річну жительку Кам’янця-Подільського, яка одного разу відкрила двері працівникові соціальної служби. Молода приваблива жінка ввічливо представилася, запитала прізвище господині будинку і на аркуші паперу, який тримала в руках, відзначила її як одержувача матеріальної допомоги. Бабуся не повірила своєму щастю і швиденько впустила гостю до хати. Жінка розповіла бабусі про те, що та внесена в списки одержувачів грошових виплат, які будуть надаватися щомісяця, і вона буде особисто приносити їх пенсіонерці. Продемонструвала «липові» списки, в яких бабуся розписалася за грошові кошти в розмірі 200 гривень.

Потім вона дістала з гаманця купюру номіналом 500 гривень і попросила бабусю дати їй здачу. Старенька дістала з хусточки свої заощадження і відрахувала 300 гривень. Після цього вони розпрощалися, і господиня зачинила за гостею двері. Але на зміну радості від отриманої грошової допомоги швидко прийшло відчай – уважніше розгледівши новеньку купюру, бабуся побачила, що це сувенір!

Поради від правоохоронців:

У таких випадках вимагайте пред’явлення посвідчення і зателефонуйте в представництво організації, з’ясуйте, направлялися чи за вашою адресою ці громадяни. Такого ж порядку дій дотримуйтеся і з соціальними працівниками, які приходять до вас додому.

Гроші на мобільний телефон

Мобільний телефон – один з улюблених атрибутів любителів швидкого збагачення. Зловмисники, придумавши чергову байку, дзвонять своїй жертві і повідомляють, що близька їй людина потребує допомоги: знаходиться в лікарні, міліції, стала жертвою пожежі або нещасного випадку. І щоб допомогти, необхідно перерахувати певну суму на вказану адресу або через СМС-повідомлення номер телефону. Суми таких переказів іноді досягають 5000 гривень. Дивує те, що замість того, щоб зателефонувати безпосередньо близькій людині або до відповідної установи, люди стрімголов перераховують кошти.

Поради від правоохоронців:

Не вірте таким повідомленнями ні під яким приводом. Якщо ви потрапили в подібну ситуацію, зателефонуйте рідним і переконайтеся, що з ними все в порядку.

За матеріалами СЗГ УМВС України в Хмельницькій області

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: