Афера 419. Історія великого шахрайства

В історії, яку ми зараз разом проаналізуємо, присутній один пікантний момент – у ній фігурують представники однієї чудової африканської країни, а з неграми у радянської людини рахунок гамбурзький – теплий на генетичному рівні. Афера 419. Історія великого шахрайстваНавіть у самий розпал холодної війни і при глобальній ненависті до Американських Штатів, це трепетне почуття класово не поширювалося на пригноблених нащадків дядька Тома. Ось і сьогодні ми із співчуттям спостерігаємо, як вітчизняні підприємці з непідробним захопленням віддаються встановленню партнерських відносин з посланцями спекотного континенту. На тій лише підставі, що вони – наче брати наші молодші. А хіба молодший брат може «кинути» старшого? Виявляється, може, і ще як!

Розповімо історію про так звану аферу 419. Своєю назвою це міжнародне прокляття зобов’язане однойменній статті кримінального кодексу Нігерії. Афера 419 почалася – ви не повірите! – ще на початку 80-х років. До середини 90-х вона коштувала довірливим лохам (в основному американцям) більше п’яти мільярдів доларів. Сьогодні ніхто підрахунків не веде, однак, за найскромнішими розцінками, загальна сума шкоди давно перевалила за 10 мільярдів.

Ось це, скажемо вам, справжній розмах. За 20 років в країні змінилося безліч урядів, і всі вони дружно підтримували Аферу 419, оскільки сьогодні ці махінації – ні, ти тільки вдумайся, читачу! – є третьою найбільшою індустрією в Нігерії! Чи варто говорити, що практично ніколи не вдавалося видряпати з нігерійських банків гроші, вкрадені за схемою 419? І це при тому, що в кримінальному кодексі країни існує формальна стаття. Без всякого сумніву, Афера 419 користується державною підтримкою, і тим вона небезпечніша для мешканців цивілізованого світу.

Все починається з того, що ви одержуєте лист з далекої сонячної Нігерії. Втім, не слід спокушатися: замість листа ви можете з легкістю отримати парочку одягнених з голочки чорнявих бізнесменів з незмінними Ролекс (вдала підробка, само собою) на зап’ястях, які одним прекрасним днем з’являться у вашому офісі. І почнуть озвучувати ділову пропозицію – приблизно таку ж, як і в письмовому варіанті. Як ілюстрацію обрано одну з розробок, запущених в обіг восени 2002 року:

28 серпня

Тема: Терміново

Від: Майка Аба

Дорогий друже,

У процесі прочитання мого листа, будь ласка, загляньте на сайт газети «This Day» (www.thisdayonline.com) і перегляньте архів видання за 18 березня 2002 року, том 8, номер 2521 (перша сторінка), а також за 25 травня того ж року, том 8, номер 2584. Це необхідно для того, щоб ви оцінили злободенність ситуації.

Шлю свої найкращі побажання, а також надсилаю Вам добрість, мир і любов з іншого берега Атлантичного океану. Я дуже сподіваюся, що мій лист не заподіє Вам ніяких незручностей, бо пишу його від чистого серця. Вашу адресу я отримав від свого хорошого друга, який працює в нігерійському посольстві у Вашій країні. Ще раз прошу вибачення за втручання в Ваше приватне життя.

Мене звуть Майк Аба, я представляю інтереси місіс Маріам Абачі, вдови генерала Сані Абача, колишнього глави Нігерійської держави. Генерал помер у 1998 році, і з тих пір його сім’я несе істотні фінансові втрати через мстиву політику нової влади. У зв’язку з цим сім’я Абача звернулася до мене з проханням підшукати надійного міжнародного партнера, який погодився б співпрацювати з нами і сприяти виведенню з країни 75 000 000 (сімдесяти п’яти мільйонів доларів США), що знаходяться в даний час у розпорядженні спадкоємців.

Ці гроші належали покійному генералові і зберігаються родиною в секретному місці. Швейцарський уряд вже заморозив усі рахунки сім’ї Абача у швейцарських банках, а офіційні особи ряду інших країн висловили намір наслідувати приклад Швейцарії. Саме тому ми змушені просити Вас надати сприяння з вивезення капіталу, а також подальшої інвестиції грошима в інтересах сім’ї.

Операція буде носити характер спільного підприємства, і нам буде потрібний високий рівень координації зусиль. Всі гроші представлені у формі готівки, тому дуже важливо вжити додаткових заходів безпеки, щоб запобігти їх крадіжці або захопленню. Я вже повністю розробив план дій. Без всякого сумніву, виведення грошей слід здійснювати поетапно. Перший транш становитиме 30 000 000 (тридцять мільйонів) доларів США). Мої клієнти висловили побажання надати Вам за надані послуги розумний відсоток цієї суми після закінчення операції. Думаю, буде розумно, якщо ми з самого початку обговоримо Вашу долю. Я готовий вислухати Ваші побажання. Відразу після цього надам Вам всі подробиці угоди, необхідні для її успішного проведення.

Прошу Вас не відчувати жодних сумнівів у плані безпеки нашої спільної роботи: всі запобіжні заходи будуть вчасно вжиті, тому я можу гарантувати Вам успіх заходу. Однак мушу звернути Вашу увагу на необхідність дотримання абсолютної конфіденційності нашої угоди до моменту остаточного виведення капіталу з Нігерії.

Якщо Вас зацікавила наша пропозиція, будь ласка, повідомте мені про свою згоду надати сприяння моєму клієнту. У разі відсутності інтересу прошу Вас оцінити ступінь довіри, який ми Вам надали, і не розголошувати зміст цього листа.

З надією на подальшу співпрацю і вдячністю, Майк Аба.

За своєю глибиною цей лист може зрівнятися хіба що з персональною картою гороскопа – така велика кількість цінної інформації закладена в скромному посланні африканського Остапа. Справжнє «Євангеліє 419». Ось ключові моменти, спільні не тільки для цієї махінації, а й для всіх без винятку «підприємницьких афер»:

1. Псевдодокументація.

На початку листа Майк Аба відсилає свою потенційну жертву на сайт центральної нігерійської газети із зазначенням сторінки та архівного номера статей, які нібито мають відношення до пропонованої угоди. Справді, на першій сторінці газети «This Day» вміщена стаття під заголовком «Родина Абача має заплатити федеральному уряду ще 1,2 мільярда доларів». Розрахунок робиться на те, що допитливий одержувач листа, якого зацікавить пропозиція Майка Аба, обов’язково відправиться на сайт газети, щоб перевірити першоджерело.

І що ж він дізнається? Те, що генерал Абача украв у рідного народу не один мільярд доларів. Втім, що украв – не страшно, головне – у нього і справді водяться гроші. Правда, в газетному повідомленні нічого не сказано про те, що Майк Аба має хоча б найменший стосунок до сім’ї Абача, ну так хто ж про це зараз думає? У жадібності очі великі. Тим не менш, перша ластівка довіри запущена.

2. Рекомендація та елітарність.

Ще один обов’язковий елемент професійного «розводу»: Майк Аба звертається до вас не аби як, з бухти-барахти, а за рекомендацією близького друга з посольства. Справжній сенс рекомендації в афері завжди один: потрафити самолюбству жертви, дати йому відчути власну важливість, вибраність. Саме тому шахрайські «вірчі грамоти» завжди походять з високопоставлених джерел. У нашому випадку фігурують дипломатичні кола, що автоматично означає: одержувач листа – людина шанована і з репутацією (колі слух про нього пройшовся навіть по Нігерійському посольству!).

3. Космічні суми угод.

Ніколи афери не робляться заради десятка-другого доларів, завжди мова йде про мільйони. Причому простежується чітка закономірність: чим нахабніший аферист, тим більше ставка. На початку 90-х років по всіх московським офісах ледь розбагатілих комерсантів пройшла сараною хвиля аферистів, які з поважним виглядом пропонували своє сприяння в отриманні банківського кредиту. Завжди на суму не менше 10-20 мільйонів доларів.

«Банкіри» були на переговори в стоптаних сандалях фабрики «Тульський робітник» і протертих індійських джинсах, закурювали погані сигарети, але при цьому неодмінно оперували цифрами у десятки мільйонів доларів. Всякі пропозиції спуститися на землю і поговорити про більш скромному кредиті в сотню-другу тисяч викликали презирливу посмішку і фразу: «Юначе, ми не займаємося дрібницями».

4. Акцентована нелегітимність угоди.

Здається, батьком цієї техніки був незабутній Остап Бендер, творець таємного союзу меча і орала. У підприємницькій афері завжди підкреслюються пікантність ситуації, її закритість і та чи інша ступінь незаконність. Гроші Абача зберігаються в «секретному місці», головне в угоді – «збереження її конфіденційності», та й взагалі всю операцію можна назвати своїм іменем: відмивання грошей. Розрахунок робиться на те, що після успішного розводу лох не побіжить скаржитися в органи правопорядку з-за страху опинитися співучасником протизаконного діяння.

5. Малі зусилля.

Ще один неодмінний елемент підприємницької афери – гарантія того, що жертві не доведеться докладати багато зусиль для виконання поставленої перед ним завдання. Ця умова є навіть обов’язковою, оскільки в мережі шахраїв потрапляє виключно одна категорія людства: ті, хто вірять в Поле Чудес. Відповідно, це люди не стільки дурні, скільки ледачі на підсвідомому рівні, і максимум зусиль, на який вони здатні: закопати монетки вночі і чекати, коли виросте золоте дерево. Тому-то Майк Аба наполегливо повторює, що вся операція їм уже продумана і розрахована до найменших деталей, так що від вас буде потрібно всього нічого: визначити свою частку в прибутку і виконати деякі необтяжливі рухи тіла.

Що ж, чудово. Ми зацікавилися в отриманні пари-трійки мільйонів в якості комісійних за послуги з виведення 70 мільйонів доларів за межі Нігерії. Що далі? Далі Майк (може, краще Міша?) Аба надсилає такого листа:

Дякую Вам за виявлену бажання надати нам допомогу. Ми плануємо депонувати обумовлену суму грошей в авуарах голландській компанії Global Sec And Fin. Я підготую депозитарний сертифікат на Ваше ім’я, а також повідомлю координати людини, з яким Вам слід зв’язатися по телефону в Голландії, відповідального за транспортування вантажу. Будь ласка, повідомте мені свої номери телефону та факсу, а також Ваше повне ім’я, щоб я міг правильно заповнити документи.

Дякуємо за співпрацю, г-н Майк Аба.

«Розвод» уже розпочався, щоправда, поки в дуже простій формі: від нас потрібні всього лише номери телефону та факсу, а також ім’я та по батькові. Головне – попереду! Наступний лист:

Як йдуть Ваші справи? Упевнений, все чудово, так що подякуємо Господа за те, що він дозволив нам побачити ще один день! Я отримав Ваш лист і все обдумав. Ще раз хочу запевнити Вас у повній безпеці нашої угоди – всі документи будуть підготовлені в належному порядку, тому Вам не про що турбуватися. Ми вирішили віддячити Вас сумою, що становить 30% від загальної величини угоди. Наш інтерес складе 60%, а 10% будуть виділені в спеціальний фонд на покриття прямих витрат обох сторін, які можуть виникнути в процесі виконання угоди: телефонні рахунки, авіаквитки і т.п. Мені необхідно отримати Ваші банківські реквізити, щоб позначити їх в нашому договорі для подальшого переказу на Ваш рахунок обумовленої компенсації. Текст договору я вишлю Вам за вказаною факсом. Вам слід ознайомитися з його змістом, підписати і вислати назад.

Майк Аба

Ага! Здається, ми здогадалися: якщо нігерійському аферистові вдасться отримати від нас все, що він запитує в цьому листі, – справу зроблено! Адже після того, як ви підпишете угоду, у Майка на руках виявиться копія вашого підпису, яку завжди можна використовувати для будь-якої незаконної операції з вашим банківським рахунком (його ви йому також повідомили).

Ніби все сходиться? Як би не так! Насправді запит вашого підпису на договорі – це так званий помилковий слід: класичний виверт. Це зрозуміло, коли Майк Аба відправляє слідом інший лист:

Завдяки хорошим зв’язків мені вдалося про все домовитися, так що Вам більше немає потреби підписувати угоду і пересилати її факсом – як тільки гроші будуть доставлені до Голландії, Вам потрібно буде прилетіти в цю країну і власноруч підписати відпускний ордер, що відбудеться в присутності незалежного нотаріуса . Витрати на нотаріальне завірення будуть, як ми вже говорили раніше, покриті зі спеціального фонду.

Одночасно Майк вбиває другого зайця: він як би відновлює довіру, яка похитнулася і розвіює останні страхи і сумніви жертви. Справді, яка благородна людина цей нігерійський благодійник! А ми, грішним ділом, запідозрили його у якійсь гидоті.

Насправді, хибність сліду з підписом на договорі лежить чи не на поверхні, оскільки в реальності не існує умов, за якими стороння людина зуміє зняти гроші з вашого рахунку, скориставшись копією вашого підпису і банківськими реквізитами. У будь-якому випадку йому буде потрібно дізнатися ваш пароль для електронного доступу до рахунку, а вже цією інформацією жодна розсудлива людина ділитися не стане. Точно так само він не зможе запросити переклад по факсу, оскільки йому невідомо ні ім’я вашого особистого банкіра, ні спеціальний код, який вказується у факсимільному запиті на банківський переказ. Так що хвилювання були марні, а Майк Аба з самого початку готував удар на зовсім іншому фронті.

І ось він, цей удар:

Як Ваші справи? Сподіваюся все благополучно, до того ж у мене для вас чудові новини: вчора мені вдалося, нарешті, оформити депозитарний сертифікат, так що в самому найближчому часі милістю Господа угода прийде до успішного завершення, і ми всі зможемо зітхнути з полегшенням. Мені довелося заплатити за сертифікат 1 600 доларів США готівкою. Сьогодні ще належить запевнити аффідевіт на ваше ім’я у федеральному суді Абужа, проте у мене залишилася тільки одна тисяча доларів, тоді як вартість завірення – 1550 доларів США. У зв’язку з цим терміново прошу Вас знайти можливість і перевести через систему Western Union відсутню суму (550 доларів США) на ім’я Франсіса Окобі, вулиця Амузія, 92, Мафолуку Ошоді, Лагос, Нігерія. Це дозволить нам повністю підготувати всю документацію, необхідну для переказу грошей до Голландії.

З повагою, Майк Аба

Власне, це все. Далі можна не продовжувати. Пам’ятається, на початку бурхливих 90-х всі розмови про багатомільйонні доларові кредитах також закінчувалися незмінною проханням «банкірів» позичити їм на пару-трійку днів якусь дрібницю: 100 доларів на покриття якихось несподіваних і другорядних витрат. Справді: ну що таке 550 доларів на тлі 30% комісійних від 30 мільйонів, які вас чекають найближчим часом? А тим часом навколо цієї “дрібнички” все і закручується з самого початку. Пам’ятаєте, як в анекдоті про Раскольникова: «Стареньку – за п’ятак, а двадцять бабусь – вже рубль». З таких дрібних сум і вдалося сколотити 10 мільярдів доларів матеріальної допомоги нігерійським підприємцям.

ЕПІЛОГ. Учора ввечері заглянув в офіс старовинного університетського друга. Увійшовши до кабінету, навіть сторопів від несподіванки: поруч з Ігорем стояв синяво-чорний негр і щось з шаленою швидкістю лопотів по-французьки по телефону. «Це Патрік, – впівголоса, щоб не потривожити говорив, з глибокою повагою пояснив мій друг. – Мій новий партнер в одному дуже цікавому проекті. Батько Патріка, впливовий політик, був змушений емігрувати з Гани, влаштувався в Парижі. У нього колосальні зв’язки, і от саме зараз Патрік домовляється з ним про замовлення на покупку десяти старих літаків Іл-86 для Ганської державної авіакомпанії. А я буду ці літаки їм постачати!» – ледь стримуючи радість уклав Ігор. Я оглянув Патріка з голови до ніг: студент з Лумумби студент і є – черевички не по сезону, піджачок з «Дитячого світу»… «Літаки – це добре, – сказав я. – Тільки чому він дзвонить в Париж татові не по своєму стільниковому, а по твоєму офісному телефону?»

Підготовлено за матеріалами “Как зовут вашего бога? Великие аферы XX века”

Український переклад — Lohotron.in.ua

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: