Зустрічаючи чоловіка із закордонних заробітків… перевірте – може, він повернувся не весь
Під таким гаслом пройшов брифінг, присвячений темі протидії торгівлі людьми та ксенофобії і расизму у Вінницькій області. Мова ішла про чоловіків, які, перебуваючи за кордоном у пошуках заробітків, постраждали від шахраїв і повернулися додому без грошей, із втраченим здоров’ям та у важкому психологічному стані і, що найстрашніше, тепер стали виявлятися ситуації, коли нелегалів змушували до примусового донорства.
Якщо раніше від торгівлі людьми страждали переважно жінки, які потрапляли у сексуальне рабство, то тепер потерпають від проблеми й чоловіки. Шахрайська схема зазвичай стандартна: мужчина без робочої візи потрапляє за кордон, там у нього відбирають документи, забороняють підтримувати зв’язки з рідними, змушують тяжко працювати, однак зарплатню не виплачують. Потім нізвідки виникають борги, які вимагають повернути, і лише після цього обіцяють відпустити додому. А для того, щоб розрахуватися, чоловікові пропонують продати нирку, частину печінки, око… На брифінгу виставили страшний прейскурант із вартістю людських органів на чорному ринку. Так, за нирку нині правлять від 20 до 150 тисяч доларів, легеня вартує 250 тисяч, печінка – від 50 до 150 тисяч.
Однак, пройшовши випробування і нарешті повернувшись додому, українські чоловіки не поспішають звертатися до міліції, міграційних служб чи інших організацій за допомогою. На думку психологів, це пов’язано з існуючим у суспільстві стереотипом чоловічої успішності. Чоловіки не можуть поділитися своєю бідою, щоб не виглядати в очах оточуючих невдахою. Увесь негатив вони накопичують у собі і, врешті, опиняються у глухому куті, що призводить до депресії і, у найгіршому випадку, суїцидальних спроб. Адже якщо не так давно причиною самогубств найчастіше бувало нещасливе кохання, то тепер найпоширеніші – невиправдані надії, безробіття, неможливість виплатити кредит. Але постраждалі мовчанням шкодять не лише собі та родині. Злочини залишаються нерозкритими, і бізнес продовжує процвітати, з’являються нові жертви.
Тому обласна правозахисна організація «Джерело надії» спільно з управлінням у справах сім’ї та молоді і Міжнародною організацією з міграції на брифінгу презентували проект, який допоможе ідентифікувати чоловіків, що стали жертвами торгівлі людьми, а потім їм надаватимуть необхідну допомогу. Це безкоштовні психологічні, медичні послуги, підвищення кваліфікації постраждалого, сприяння його працевлаштуванню або й надання інструментів для започаткування власної справи. Таку допомогу за минулий рік на Вінниччині отримали уже 36 чоловіків, визначених жертвами злочину торгівлі людьми. Усього в «Джерело надії» їх звернулося більше 50, але, згідно з даними організації, таких значно більше, адже лише один із десяти звертається за допомогою.
У межах проекту буде обрано 10 районів Вінницької області, у яких проводитимуть тренінги, на яких чоловікам пропонуватимуть запитання, що допоможуть виявити постраждалих. Голова правління громадської організації «Джерело надії» Алла Студілко доповіла, що ситуація з заробітчанами в Україні складна.
– Згідно з даними ООН, ми посідаємо перше місце у Східній Європі за кількістю жертв торгівлі людьми і четверте місце у світі за кількістю мігрантів. На Вінниччині під час інформаційно-просвітницької роботи із групами ризику, – а це безробітні, молодь; особи, що скоро вийдуть із місць позбавлення свободи; сироти та діти, позбавлені батьківської опіки; люди, що мають обмежені можливості, – ми проводимо анкетування. Згідно з його результатами, 34% безробітних готові працювати нелегально, якщо їм обіцяють високі заробітки. А незаконне перебування в іншій країні значно збільшує ризик стати жертвами торгівлі людьми.
На брифінгу також обговорювалися проблеми ксенофобії та расизму. ВОПО «Джерело надії» ініціювала проект «Жива бібліотека», у межах якого вживатимуть заходи, які покликані позбавити від упередженого ставлення до дітей біженців та шукачів притулку. Проект реалізовуватимуть у навчальних закладах області.
Нагадаємо, що «Жива бібліотека» працює у такий же спосіб, як і звичайна. Однак ролі книг виконують люди, які представляють групи суспільства, не завжди адекватно сприйняті його пересічними членами, і потерпають від стереотипів та упередженого ставлення.
Антоніна БАСЕНКО, газета «Вінниччина»
Рекомендації Міжнародної організації з міграції
Плануєте працювати за кордоном?
1. Необхідно мати підписану угоду з іноземним роботодавцем. Не вірте, якщо хтось обіцяє можливість виїхати й шукати роботодавця за кордоном або вже там підписати трудову угоду.
2. Перш ніж підписувати, уважно прочитайте контракт.
3. Особисто зателефонуйте до посольства/консульства країни, у якій збираєтеся працювати, щоб дізнатися про тип візи, який вам потрібен. Дізнайтеся про умови отримання робочої візи.
4. Нікому не віддавайте ваш паспорт, окрім співробітників посольств та прикордонних служб.
5. Зробіть ксерокопії всіх важливих документів, пов’язаних із виїздом (віза, паспорт, контракт, страховий поліс, запрошення тощо). Тримайте їх окремо від оригіналів, ще один пакет копій залишіть у близьких людей.
6. Заздалегідь запишіть контактну інформацію організацій, які можуть допомогти у скрутній ситуації за кордоном. Цей перелік пропонують посольства та інші організації, що надають допомогу мігрантам.
7. Зареєструйтеся в українському посольстві/консульстві в країні, де плануєте залишатися більше, ніж три місяці.
За матеріалами Вінниця.інфо