Воскресіння Льоні Голубкова

Нещодавно Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг (Держфінпослуг) повідомила громадськість, що так зване нове дітище відомого російського майстра фінпірамід Сергія Мавроді «МММ-2011» не отримувало статусу юридичної особи.

Треба зазначити, що експертна рада при Антимонопольній службі Росії у січні 2011 року назвала проект відомого афериста фінансовою «пірамідою» і порадила всім силовим структурам країни кваліфікувати це як підготовку до шахрайства.

Попри те, що «МММ-2011» Сергія Мавроді діє в Україні неофіційно, люди вкладають в цю піраміду сотні мільйонів гривень.

Також Держфінпослуг України розтлумачила, що діяльність, яка передбачає пряме або опосередковане залучення фінансових активів від фізосіб, може здійснюватися лише після отримання ліцензії. Таким чином, «МММ-2011», хоч як би хотілося або навпаки, не хотілося українцям, діє в нашій країні нелегально.

Однак цей факт не дуже засмучує громадян, які свідомо, знаючи про неабиякі ризики та негативний досвід діяльності «першого» «МММ» у сумнозвісні 90-ті роки минулого століття, несуть свої кошти у новоспечену фірму великого «махінатора».

Про це, до речі, стверджує і сам С. Мавроді, який фактично розпочав свою діяльність в Україні ще у січні 2011 року. Він зазначав в інтерв’ю одному із видань, що кількість учасників у його черговій афері вимірюється сотнями тисяч. За його словами, «МММ-2011» вкладає у рекламу своїх послуг в нашій країні кілька мільйонів доларів. Хоча в той же час керівник фірми додає, що буквально на кожному кроці він стикається з великими труднощами у цьому питанні. І найважче рекламуватися «МММ-2011» на українському телебаченні. Це цілком зрозуміло, адже з типовою «пірамідою» в наш час зазвичай працюють з великою пересторогою, навіть якщо фірма пропонуватиме занадто високі гроші за своє рекламування. Однак реклама фірми зустрічається на українських білбордах доволі часто.

Сайт МММ-2011Які ж послуги цього разу пропонує геній афер нашим людям?

На офіційному сайті компанії «МММ-2011» є доволі цікаве звернення самого «гуру» «пірамід», яке написано начебто в антирекламно-жартівливій формі. Так, «батько фінансового спасіння» з перших слів закликає майбутніх учасників не мати з фірмою ніякої справи, бо це типова фінансова «піраміда» і люди можуть втратити всі гроші, які вони вклали. С. Мавроді навіть заявляє народу, що він і сам не знає, як працює ця зловісна «піраміда», і наостанок просить так би мовити «всіх нервових» покинути сайт, а всіх «сильних» залишитися.

Для «сильних» пропонується досить проста схема: прочитати правила, відіслати заявку учасника, обрати десятника у своїй десятці, зв’язатися з ним і вирішити, за кого голосувати у своїй десятці. От із цього моменту людина може вільно скуповувати та продавати МММ-долари за курсом, який буде встановлено на той чи той день. На сайті компанії також зазначено, що «люди лежать на дивані, а курс долара зростає на 20-30% на місяць».

Отже, така схема є типово пірамідальною і нагадує відомі ще за радянських часів схеми отримування коштів поштою, коли в один прекрасний день така справа валилася і практично всі учасники втрачали свої гроші.

Невже, як каже С. Мавроді, зараз на таке купуються сотні тисяч українців?!

Хочеться нагадати відомі афери 90-х років минулого століття. Так, найбільша та найскандальніша з них — це «МММ» того самого «автора». Від його рук потерпіло чи не 15 млн росіян, а деякі експерти називають навіть 24 млн ошуканих. Суми, які шахрайським способом присвоїли «батьки» «МММ», оцінюються у десятки мільярдів доларів.

У Росії було засновано компанію «Русский дом Селенга», яка стала «прабатьком» багатьох фінансових «пірамід» у країні.

У 1992-1994 рр. концерн «Тибет» розгорнув масовану агресивну рекламну компанію зі збору коштів своїх вкладників. Шахрайським шляхом «тибетці» заволоділи 17,4 млрд рублів.

Компанія «Хопер» більш відома в цьому сумному списку, адже її рекламував по телебаченню відомий кабаре-дует «Академія». Ця фірма «залучила» до своєї роботи близько 500 млн дол. за курсом 1997 року.

В Україні відомою фірмою-трастом 1994 року є «Меркурій», якою володів на той час бізнесмен Семен Юфа. Інвестори (25 тис. чол.), в яких аферисти забрали сотні мільйонів доларів, довго шукали правди у судах. До речі, хоч як це не дивно, Меркурій у Давньому Римі був богом, що захищав аферистів. Як кажуть, дуже символічно.

Не жалкував коштів для «промивання» мізків потенційним інвесторам недержавний пенсійний фонд «Оберіг». Його клієнти свято вірили у швидкі прибутки та в порядність керівників «рідного» фонду. І даремно.

Повинні пам’ятати українці і страхову компанію «Саламандра», яка переказувала вклади у тверду валюту і зберігала гроші протягом терміну дії договору. Деякий час значні відсотки людям таки сплачувалися, але за часів гіперінфляції компанія стала банкрутом.Таким чином, повернулася в Україну ще одна дуже сумна сторінка нашої історії, яка когось чомусь та навчила, а когось, на жаль, ні. Але «піраміди» так чи інакше залишили великий слід у нашій свідомості.

За матеріалами газети “Урядовий кур’єр”, № 173 (4571)

Piccy.info - Free Image HostingPiccy.info - Free Image Hosting

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: