Справа «чорних» нотаріусів

У Полтаві назріває скандал, пов’язаний із привласненням шахраями чужих квартир. Переважно тих, які належать літнім людям. Жертви аферистів уже називають злочинну оборудку справою «чорних» нотаріусів, адже не вірять, що їхні квартири можна було продати обманним шляхом без участі в авантюрі окремих нотаріусів та покровительства працівників міліції і прокуратури…

Наодинці зі злочинною схемою

Доля 76-річної кримчанки Любові Омелянівни Темник склалася так, що на її життєвій стежині зустрічалося більше колючого терня, ніж шовкової травиці. І коли старість вже постукала у двері, жінка сподівалася, що тепер можна буде спокійно пожити у домашньому затишку. Але сталося не так, як гадалося: довелося Любові Омелянівні потрапити у судову тяжбу в Полтаві, де проживають її родичі — рідний брат та племінниця. А донедавна жила ще й рідна сестра, яка відійшла за межу вічності, а свою квартиру по вулиці Баленка залишила їй. Але спадщиною розпорядилися шахраї…

Люди, які обізнані на махінаціях із квартирами, кажуть, що історію Любові Омелянівни Темник можна вважати «полтавським сценарієм недавньої гучної кременчуцької справи», де викрито кількох працівників комунальних служб та приватного нотаріуса, котрі продали десяток квартир, що належали померлим літнім людям. Авантюристи їх швидко приватизували, а потім продали. Правоохоронці повідомляли, що на цих оборудках шахраї заробили не менше мільйона гривень. Суд над ними ще триває…

У тенета пройдисвітів, але вже в Полтаві, потрапила й літня кримчанка. Яка халепа трапилася з пенсіонеркою, можна дізнатися з лаконічних рядків її позовної заяви до Київського районного суду, куди жінка звернулася за захистом своїх прав.

«Я, Темник Любов Омелянівна, отримала в спадщину після померлої сестри квартиру по вулиці Баленка в Полтаві, що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за заповітом від 7 квітня 2006 року, посвідченим у Полтаві державним нотаріусом Г.

Я постійно проживаю в АР Крим, і тому квартира була опечатана мною. Нагляд за квартирою здійснювала моя племінниця, яка проживає в Полтаві по вул. Маршала Бірюзова.

30 травня 2010 року вона зателефонувала мені в Крим і повідомила, що в моїй квартирі мешкають сторонні люди. Я відразу ж приїхала в Полтаву і 31 травня 2010 року звернулася до правоохоронних органів із заявою про скоєння злочину. 10 червня 2010 року в квартирі з’явилась невідома особа, яка представилась К. і повідомила мені, що вона є власником моєї квартири. За її словами, мою квартиру вона придбала у гр. Ч.».

Позов до суду кримчанка склала вже після того, як спробувала побороти кричущу несправедливість, звернувшись до органів, які, як вона вважала, повинні захистити її права та повернути украдену квартиру. Натомість від людей у погонах та чиновників отримала відкоша: скрізь пенсіонерці відповідали, що квартиру продано законно, адже вона сама підписувала потрібні папірці… Після того Любов Омелянівна пішла на прийом до начальника обласної міліції генерал-майора Олександра Рудяка, якому розповіла історію про свою украдену квартиру. Головний міліціянт Полтавщини розпорядився підключитися до справи управлінню боротьби з організованою злочинністю, а слідчому управлінню УМВС — почати негайне розслідування. Незабаром з’явилися перші результати, котрі засвідчили те, як добре почуваються різного штибу ділки у країні, де дуже заплутане законодавство, а посадовці, які мають дбати про захист прав громадян, роблять свою справу про людське око.

Джанкойський район… Полтавської області

На прийомі у начальника обласної міліції історію Любові Омелянівни Темник почув і член громадської ради при УМВС України в Полтавській області — голова міської профспілки «Солідарність» Валентин Волошин. Він запропонував пенсіонерці свою допомогу і разом з нею почав боротьбу за повернення квартири законному власнику та покарання усіх причетних до цієї афери. Кореспонденту «ВП» профспілковий активіст розповів, що кримчанка стала жертвою добре налагодженого злочинного механізму, який безжально «перетирає» людей заради злодійського промислу. Зловмисники вдало використовують для досягнення своєї мети притаманну декому з наших співвітчизників неуважність та поверхове ставлення до зберігання документів. Зокрема паспортів, ксерокопії яких нині в нас вимагають у першій-ліпшій установі — банку, ГЖЕД, водоканалі, обленерго тощо. Підробляючи паспорти власників квартир, на які аферисти кинули оком, вони шукають підхід і до тих, хто має посвідчувати законність купівлі-продажу. Тобто нотаріусів. І, як свідчать матеріали слідства, таки знаходять.

Зокрема, коли авантюристи продавали полтавську квартиру Любові Омелянівни, вони використали два підроблених паспорти на її ім’я. За першим, пенсіонерка нібито довірила одному молодику з Великобагачанського району, який тепер стверджує, що загубив свій паспорт, отримати дублікат свідоцтва про право на спадщину. Доручення на отримання дубліката засвідчив один із полтавських нотаріусів. Його чомусь не насторожило те, що від імені пенсіонерки 1935 року народження, йому пред’явили паспорт, як потім напише у своєму зверненні до Вищої ради юстиції з проханням усунути від роботи цього нотаріуса Любов Омелянівна Темник, «з вклеєною фотографією невідомої особи 05.07.1973 (!) року народження…».

Коли в руках шахраїв опинився дублікат свідоцтва, їхнім наступним кроком став продаж самої квартири. 6 квітня 2010 року вже інший приватний нотаріус у Полтаві посвідчує доручення на право продажу квартири, яке видали за паспортом того ж самого жителя Великобагачанського району. Доручення було посвідчено знову-таки за підробленим паспортом на ім’я Любові Омелянівни Темник. Але вже з іншим підписом власника паспорта та фото «невідомої особи»… 1 жовтня 1973 року народження. Більше того, переповідає повчальну історію кримчанки Валентин Волошин, шахраї не мали права продати квартиру, не заручившись згодою чоловіка Любові Омелянівни. Але це не стало на заваді для аферистів: вони швидко «розлучили» подружжя, проставивши у липовому паспорті штамп одного із Запорізьких РАГСів. Отак, ані квартири у Полтаві, ані чоловіка у Джанкої. Єдина втіха, жартує пенсіонерка, що зловмисники за підробленими паспортами омолодили її на 38 років…

За паспортом жителя Великобагачанського району, знову-таки «невстановлена особа», вже через два дні після отримання доручення на продаж продає квартиру громадянину Ч. Цікаво, що, засвідчуючи договір купівлі-продажу, нотаріус чомусь не звернув уваги на те, що паспорт, який йому пред’явили, виданий Джанкойським райвідділом міліції… Полтавської області. У свою чергу, громадянин Ч. вже через два тижні за 27 тисяч доларів США продає квартиру кримчанки громадянці К. Договір про це засвідчує вже третій приватний нотаріус. Таким чином, у результаті багатоходової комбінації зловмисників пенсіонерка, сама того не відаючи, втратила квартиру, яка дісталася їй в спадщину.

Чи повернуть квартиру пенсіонерці?

— У своїй позовній заяві Любов Омелянівна Темник просить суд визнати недійсними доручення та договір купівлі-продажу, за якими злодії «провернули» свою аферу, — розповідає Валентин Волошин. — Як відповідачів, вона просить залучити до справи чотирьох полтавських нотаріусів, чоловіка з Великобагачанського району, чий паспорт фігурував у справі, жителя Полтави Ч., який купив, а потім одразу продав квартиру, та її нинішню власницю К. Останню вона просить суд виселити із квартири без надання іншого житла…

Щоправда, погоджується Валентин Волошин, жінку, яка купила квартиру в аферистів, можна вважати «сумлінним» покупцем, адже та навіть не здогадувалася, що віддає гроші за вкрадене в іншої людини житло. На бік постраждалої кримчанки стала і прокуратура, яка теж подала позов до Київського райсуду. Однак, підкреслює Валентин Волошин, прокурорські працівники, на відміну від Любові Омелянівни Темник, просять суд залучити нотаріусів до справи не як відповідачів, а як свідків. Із чим профспілковий активіст не погоджується, бо вважає, що нотаріуси повинні були помітити фальшиві паспорти і стати на заваді авантюрі. Уже відбулося кілька засідань суду, але рішення поки що не ухвалено.

Наразі під варту взяли голову житлового кооперативу, в будинку якого авантюристи продали квартиру кримчанки та ще одного чоловіка, яких слідчі, очевидно, підозрюють у причетності до оборудки. Громадянина Ч. «тримають» на підписці про невиїзд, а жителя Великобагачанського району, який загубив паспорт, залучили до процесу, як свідка. У ході слідства, інформує Валентин Волошин, з’ясовано, що в цьому будинку за підробленими паспортами продано ще дві квартири, які належали одиноким пенсіонеркам 1927 та 1935 років народження. Бабусь міліціонери тепер не можуть знайти, а рідних в них немає…

На думку Валентина Волошина, справу Любові Омелянівни Темник розглядають у суді та розслідують наче мокре горить, тому що до квартирної афери, крім «чорних» нотаріусів, можуть бути причетні працівники міліції та прокуратури. Але профспілковий активіст переконаний, що справедливість переможе, і квартиру пенсіонерка поверне.

А тим часом, у прес-службі УМВС України в Полтавській області повідомляють, що «працівники карного розшуку Кременчуцького міського управління міліції викрили чотирьох осіб, які шахрайським шляхом заволоділи квартирою 81-річного пенсіонера.

Оперативники встановили, що 61-річний житель Кіровоградської області за попередньою змовою з 23-річним викладачем профтехучилища, 38-річним працівником агенції нерухомості та 55-річним кременчужанином шахрайським шляхом заволоділи квартирою 81-річного чоловіка, жителя міста Кременчук. Завдана шкода оцінюється у сумі 170 000 гривень. Наразі за цим фактом вже порушена кримінальна справа за частиною 3 статті 190 Кримінального кодексу України (шахрайство). Одна особа заарештована, двоє — на підписці про невиїзд і один — у розшуку. Триває досудове слідство, в ході якого працівники міліції ретельно перевірять всі обставини скоєння злочину та нададуть адекватну юридичну оцінку діям кожного з фігурантів справи. Міліціонери нагадують, що санкція цієї статті передбачає відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 8 років.

За матеріалами Вечірньої Полтави

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: