На замітку здобувачеві: основні схеми зарплатного шахрайства

Деякі роботодавці цілеспрямовано проводять політику скорочення витрат за допомогою зниження зарплатної відомості. І частіше за все від них страждають нещодавно прийняті на роботу співробітники.

Про найпоширеніші схеми обдурювання здобувачів при прийомі на роботу в своєму блозі на розповідає керуючий партнер Executive Search агентства SM Consulting Сергій Марченко.

У першу чергу рекрутер звертає увагу читача на ті випадки, коли фактична зарплата нижча, ніж зазначена в оголошеній вакансії. «Людина побачив вакансію з зарплатою, значно вище, ніж середня по ринку. Наприклад, секретар -8000 грн. На співбесідах тема зарплати не піднімається: HR менеджер мовчить із зрозумілих причин, а здобувач просто не наважується говорити про це, щоб не втратити таке вигідне місце. На радість здобувача його беруть на роботу. У заяві про прийом на роботу він пише під диктовку роботодавця:»… Прошу прийняти на посаду секретаря з зарплатою згідно зі штатним розкладом … «. Проходить місяць і в день получки замість обіцяних восьми він отримує … три! Тисячі гривень. Чому, як же так?І відповідь начальника — я не знаю, що там в Інтернеті написано, може бути, помилка, а у нас є штатний розклад, дивіться, бачите? Три тисячі гривень!», — Описує подібну ситуацію Сергій Марченко.

Другим «прийомом» шахраюватих роботодавців, за його словами, є випробувальний термін шість місяців. Зарплата на випробувальний термін — 50% обіцяної. Загальна схема приблизно та ж, що і в першому випадку — щоб залучити легковірних в оголошенні про вакансії вказується висока зарплата. Про зниження зарплати на випробувальний термін на співбесіді не говорять. Здобувач дізнається про це тільки в момент получки.

Ще одна ситуація, коли зарплату потрібно не просто відпрацювати, її треба «заробити». «Новому співробітнику дають якесь складно здійсненне завдання. Очікувано, співробітник із завданням не справляється. Начальник забирає в нього частину зарплати, мотивуючи це тим, що» ми брали тебе, щоб ти завдання виконував «, А раз не виконав, то і зарплати немає», — пояснює експерт.

Крім того, за словами Сергія Марченка, іноді постійна робота раптом виявляється разовою. Не секрет, що часто (особливо в будівництві) проектна робота обходиться дорожче, ніж утримання людей для цього проекту в штаті. Щоб здешевити роботу, дешевше взяти плиточника в штат, ніж платити йому по 20 доларів за укладання квадратного метра плитки. Роботодавець наймає людей на постійну роботу і стабільну зарплату, але об‘єктів у нього небагато. У результаті працівники тиждень працюють, а два тижні курять у підсобках, тому що роботодавець не може забезпечити їх роботою. У день получки працівник отримує зарплату лише за ті дні, коли була робота, інші дні не оплачуються.

Щоб уберегтися від неприємностей, рекрутер радить дотримуватися кількох простих і дієвих правил:

  • Підбір персоналу — це теж частина нашого життя, тому не відмовляйтеся від свого життєвого досвіду!Якщо вам пропонують високу зарплату, подумайте, чи багато вам діставалося якихось безкоштовних речей від незнайомих людей? Якої якості були ці речі? Не кидайтеся на високу зарплату без оглядки, можливо, це приманка!
  • Не соромтеся на співбесіді з керівником ще раз проговорити умови найму. Не виключено, що навіть без злого умислу HR-менеджер може спотворити інформацію про них. Саме основне: яка фіксована частина зарплати, яка бонусна, в яких випадках вона може зменшитися або збільшуватися, не зменшується чи ЗП на ІВ, чи є ще які-небудь фактори, які можуть впливати на вашу ЗП.
  • У заяві про прийом на роботу вказуйте розмір окладу, на який ви претендуєте.
  • Обережно ставтеся до неофіційного працевлаштування та неофіційної зарплати. Пам’ятайте, якщо ви працевлаштовані легально, роботодавцю набагато складніше не виплатити вам належне, ніж у випадку нелегального працевлаштування.

За матеріалами: Блог Сергея Марченко

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: