Мобільні гачки

З двадцятих чисел травня абоненти мобільної мережі отримують вітальні повідомлення про виграш машини. Як приманку шахраї використовують авто Opel Corsa. Довірливі розплачуються за радісну звістку кругленькими сумами.

На мобільний телефон МТС приходить смс-повідомлення з номерів «Джинс» чи «Білайн». Текст латинкою: «Згідно з акцією «Подарунки за поповнення рахунку», ви стали власником авто Opel Corsa від «УкрАвто». Інформація за тел.: 0919145461. Київ, вул. Артема, 55». Цифри контактного телефону та номер будинку, де нібито розміщений автосалон корпорації «УкрАвто», можуть бути інші. Та суті справи це не міняє. Якщо автомобіль – жадана мрія, хочеться вірити, що написане – правда. Бодай на мить відчути себе автовласником. Ейфорії ковтнули? Вмикаємо голову.

Перед тим, як хапати трубку і набирати 091…, варто перевірити смс-дані. Це нескладно. Пробиваємо київський автосалон на Артема. Дивимося Google-map, електронну карту столиці, список автосалонів. Передзвонюємо в офіс «УкрАвто». Телефонуємо на прямий номер оператору мобільного зв’язку. Заходимо на сайт МТС в розділ «Акції».

Через п’ять хвилин від радості не лишилося й сліду. Вулиця Артема, 55 у Києві – триповерхова аварійна «сталінка». Ремонтують її останніх десять років, відколи, власне, і почалися мобільні шахрайства з автомобілями. В «УкрАвто» про таку акцію з МТС нічого не знають. На сайті МТС також нічого. Оператор повідомив, що такої програми не проводилося. А якщо й була би, то про її результати в жодному разі не повідомляють смс-ками. Можуть зателефонувати і запросити зайти у місцеве представництво, де особисто з’ясують обставини. Під час дзвінка не випитують особисту інформацію, не пропонують заплатити чи переказати гроші, придбати поповнення рахунку тощо.

Залишаємо в МТС заяву-скаргу. Впродовж місяця чекаємо офіційної відповіді про розслідування нашого випадку. Дізнаємося, що він не поодинокий. Щоби поставити крапку, набираємо номер, за яким мають надати інформацію про машину. Жіночий голос представляється менеджером МТС, ще раз вітає з автомобілем, просить назватися, продиктувати адресу. Пропонує заплатити на рахунок автосалону 7 тис. грн. податку, мовляв, після цього авто повезуть з Києва до Франківська. Продиктований рахунок виявляється дуже схожим на номер мобільного гаманця. На прохання дати контакти автосалону голос у слухавці замовкає. Просить хвилину зачекати і зникає. Остаточно. Більше на дзвінки ніхто не відповідає. А з рахунку нашого мобільного зникають 30 грн. Легко відбулися!

Є кілька типових шахрайських схем, у яких як принаду використовують автомобілі. У наведеному випадку оббирають кожного, хто береться з’ясовувати будь-що про авто, та довірливих, які готові платити на вимогу. На форумах можна знайти десятки розпачливих і гнівних дописів обманутих з інших міст України. Таким чином «куплялися» на Kia Rio, Toyota Corolla, Lada Kalina, Chevrolet Aveo, Ford Fiesta упродовж 2006-2010 років.

Інші варіанти. «Вам повідомляють, що ви один з кількох переможців. Треба купити картку поповнення на 500-800 грн. і продиктувати частину номера. В кінці кінців «розкручують» на весь код, і гроші зникають у невідомому напрямку, – розповідає юрист Олег Головацький. – Або: ви телефонуєте на вказаний номер і слухаєте записану на автовідповідачі технічну характеристику машини. Хвилин зо двадцять. А за якийсь час приходить тризначний рахунок за дзвінок на платний номер. Юридичне покарання за такий вид шахрайства не передбачено, тому варто бути дуже обережним із дзвінками на незнайомі номери».

Задля правдоподібності шахраї використовують мережі, які практикують акції для заохочення абонентів. Добирають при цьому справжні назви, дійсні факти. Так, акція «Подарунки за поповнення рахунку» проводилася в МТС з 1-го червня минулого року. А корпорація «УкрАвто» з березня цього року має акцію для покупців Opel Corsa – ті отримують безкоштовну периферію в салон.

Шахраї є добрими психологами: враховують паузи, зміни тону, частоту дихання співрозмовника тощо. Більше про те, як їх розпізнати і протидіяти, – на сайті МТС. «Ким би не представлялися невідомі – працівниками МТС чи радіостанцій, правоохоронцями, чиновниками, друзями друзів чи навіть вашими родичами, перш, ніж втілювати їх інструкції, переконайтеся у достовірності інформації. Не поспішайте переходити за посиланнями, набирати код, відправляти смс чи ммс, переводити гроші, повідомляти особисті дані, – застерігає оператор. – Якщо ж усе-таки потерпіли чи стали мішенню, звертайтеся на гарячу лінію МТС – на безплатний номер 1911». Шахраїв обіцяють знайти і зупинити. Та краще не ковтати гачок.

За матеріалами ГК

19 thoughts on “Мобільні гачки

 1. Спасибо! Получил с телефона +380684991161 извещение как указано в Вашей публикации. Нашел Ваш сайт и убедился в том, что меня пытаются “развести”. Послал об этом сообщение оператору МТС с указанием Вашего адреса.

 2. Тока шо пришло))) Да не нужно иметь семи пядей во лбу, чтобы догадаться что это развод. Изначально нужно задать себе вопрос, а что я сделал такого что на меня свалилось это счастье?)))

 3. Получил аналогичное сообщение 02.08.2011 года и сообщил оператору МТС номер с которого было отправлено СМС и номер, на который необходимо перезвонить. Их служба безопасности отреагировала своеобразно : ОНИ ЗАБЛОКИРОВАЛИ МОЙ НОМЕР и “обрадовали”, что в течение 10-ти дней они “разберутся с этим недоразумением”.

 4. 13.09.2011 ОТРИМАЛА ВІТАННЯ З НОМЕРУ 0684685462, ЩО Я СТАЛА ВЛАСНИКОМ АВТО OPEL CORSA, ІНФОРМАЦІЯ 0919758366. НІКУДИ НЕ ЗВОНИЛА, ЗРОЗУМІЛА, ЩО РОЗВОД. ЗАРАЗ ПОВІДОМЛЮ ОПЕРАТОРАМ МТС.

 5. 19.10.2011 с номера +380689821559 получил SMS: Vitaemo! Zgidno akcii “podarynku za popovnenja rahunky” Vy stalu vlasnukom AVTO “Opel Corsa” Vid UkrAuto. Info: (091)9827939. Kyiv, Artema 55. Спасибо за Ваш пост, мои подозрения про развод подтвердились.

 6. Не в МТС надо звонить, а в службу поддержки UTEL/UkrTeleCom, поскольку предлагается “узнать детальную информацию” именно по номерам УТЕЛа, начинающимся с 091…
  На их сайте ukrtelecom.ua/reference/helpdesk есть бесплатный номер Контакт-центра – 0 800 50 11 88.
  Скорей всего в Укртелекоме завелась группа мошенников, имеющих доступ к “биллингу” (т.е. к технологии оплаты звонков). Предполагаю, что номера 091…, на которые предлагается позвонить, имеют очень короткое “время жизни”, скажем, несколько минут после получения sms. Позвонили вы по нему или не позвонили – номер быстро деактивируется, и – концы в воду.
  В любом случае следует, как я сказал, не только обсуждать здесь эту проблему, но официально обращаться в Утел – это будет основанием для их службы безопасности на проведение расследования.
  Лично я так и сделал.
  С другой стороны, приятно осознавать, что народ у нас стал грамотным, и, прежде чем хвататься за наживку, проверяет ситуацию хотя бы в интернете.
  Удачи всем!

 7. Вчора отримала повідомлення-привітання, що стала власницею Опель-корса. Акція ніби проводиться від укравто, детальнішу інформацію можна було отримати за номером: 091-975-83-65, Київ вул. Л. Чайкіної, 17. Повідомлення прийшло з номеру +380684433850. Знаючи, що не брала участі в жодних акціях, відразу зрозуміла, що лохотрон :))))) Щоб ще раз переконатись, зайшла в і-нет, і жодної подібної акції від МТС чи УкрАвто не знайшла. Будьте уважні!!! “Безкоштовний сир буває лише в пастці”, або краще “Чого бідний, бо дурний, чому дурний, бо бідний”. Хто хоче збагатитись і нічого при цьому не робити ризикує стати жертвою, і при цьому, поповнить кишені і так не бідних людей!!! :)))))

 8. смс витаемо! Згідно акции “подарунки за поповнення рахунку” Ви стали власником Авто “опель корса” від Укравто” Инфо: (091) 9838827. Кіїв, Л. Чайкіної 17. звонок платный, сказали типа номер компьютер выбрал, надо пополнить счет на 2000 грн, и типа на счету будет 4000 и авто

 9. Добрый день! И мне пришло смс телефона 068 1145972 о том, что согласно с новогодней акцией “Снегопад подарков”я стала собственником Шевроле круза от УкрАвто. Номер для информации: 091 98 28196 и указан адрес в Киеве. Нашла ваш сайт! спасибо, теперь буду извещать оператора МТС.

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: