В Україні розпочинається сезон полювання на відьом

Як ми вже повідомляли, до Верховної ради подано законопроект про повну заборону діяльності екстрасенсів, ворожок і знахарів.

Народні депутати намагаються заборонити законом діяльність екстрасенсів, знахарів та провісників через небезпеку для психічного здоров’я нації. Професійні психіатри таку небезпеку визнають, проте не вважають повну заборону найкращим рішенням. На їхню думку, українцям бракує психотерапевтичної допомоги, що створює підвищений попит на езотерику, який не відмінити забороною знахарів. Водночас, хоча значна кількість окультних послуг скидається на звичайне шахрайство, міліція ловить лише дрібних вуличних ворожок. Решта – поважні приватні підприємці, яких ліцензує міністерство охорони здоров‘я. Кореспондент «Вечірки» звернулася до гадалки з фотографією міністра охорони здоров‘я, видавши його за рідного «дядька», який зник. Гадалка наговорила про пана міністра багато цікавого, хоча хто він – не вгадала. Між іншим пророчиці пророкують, що закон проти них не приймуть найближчим часом, а юристи кажуть про середньовічну інквізицію…

За суспільство, вільне від хіромантії

Група українських нардепів різних, навіть протилежних, політичних уподобань об’єдналася в рішучому намірі покласти край містичному беззаконню, яке, на їхню думку, останнім часом не на жарт розгулялося країною. До Ради подано відповідний законопроект під назвою «Про внесення змін до деяких законодавчих актів» (щодо заборони діяльності екстрасенсів, знахарів, ворожок, хіромантів та послуг з передрікання майбутнього/долі). Закон передбачає повну заборону окультної діяльності вищевказаних езотеричних осіб та адміністративно-фінансове покарання за його порушення. Серед авторів закону – члени всіх фракцій, представлених в нинішньому парламенті: від БЮТ до Блоку Литвина, включаючи регіоналів, нашоукраїнців і комуністів. Вони пропонують прирівняти ворожбу, цілительство та передрікання долі до пропаганди війни, насильства, жорстокості, поширення порнографії, зокрема, дитячої, а також до азартних ігор, закликів до захоплення влади, насильницької зміни конституційного ладу або територіальної цілісності України. А за проведення містичної діяльності всупереч забороні пропонують карати штрафами – від ста до ста п’ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Забороні підлягатиме також реклама такої діяльності, фільми і телепередачі про надзвичайні здібності екстрасенсів.

Мотивація – як сказано в пояснювальній записці до поданого законопроекту, Україна «є однією з найстаріших християнських держав Європи». Тобто, читається між рядками, нехристиянська це справа – відьмувати та ворожити на Богом даній землі.

До того ж, вважають автори законопроекту, неконтрольована та нерегульована діяльність ворожбитів і провісників становить небезпеку «для психічного здоров’я, а також духовності та моральності українського суспільства, особливо молодого покоління».

Психіатри проти

Аби дізнатися, яку шкоду, насправді, завдають чаклуни та надчутливі особи психіці пересічних громадян, «Вечірка» звернулася до професійних психіатрів. Георгій Селюков, доцент кафедри психіатрії, медичної психології і сексології Національного медичного університету, член правління київського відділення Асоціації психіатрів України вважає: так, шкода завдається, і неабияка.

– Люди, які потребують кваліфікованої медичної допомоги, – каже пан Селюков, – при зверненні до такого ґатунку «фахівців» втрачають не лише дорогоцінний час і гроші. Такі «екстрасенси» прагнуть стати домінантою в свідомості клієнта, і люди, що піддаються навіюванню, стають залежними від спілкування з «ясновидцем», тому приходять знову і знову. Часто так звані знахарі застосовують незареєстровані, неперевірені методи дії на психіку людини, і в окремих випадках це може призвести навіть до функціональних змін – істеричної сліпоти, істеричного паралічу й інших негативних наслідків.

Водночас, психіатри мають сумнів, що закон дійсно здатен змінити ситуацію. Так, на думку доктора наук, психіатра Олега Сироп’ятова, попит на екстрасенсів викликаний причинами настільки вагомими, що його не скасувати забороною.

– Масове захоплення нашого народу всілякими знахарями і ясновидицями – серйозний симптом. Перш за все, симптом відсутності кваліфікованої психотерапевтичної допомоги. Адже в більшості випадків до ворожки йдуть, щоб зрозуміти, як слід жити далі. Це означає, що людина втратила надію, в неї депресія, і, насправді, їй потрібен не чаклун, а психолог. А в сукупності з нестабільністю, яка панує в суспільстві, і браком освіти саме й виникає попит на послуги нетрадиційного характеру. Тому закон не буде ефективним, якщо просто взяти і заборонити діяльність екстрасенсів. Попит нікуди не подінеться, і всі «маги» просто підуть у підпілля.

– Як можна заборонити діяльність ворожок і знахарів? – запитує Семен Глузман, відомий правозахисник і, водночас, лікар-психіатр. – Як заборонити законодавчо неправильне дихання? Політ птахів над аеродромом?

Якщо в країні є громадяни, які в це вірять і готові платити, – будь ласка, нехай платять, свобода має бути свободою. Але, що правда, то правда – така діяльність не може бути безконтрольною, треба якось її законодавчо обмежити, як це давно зроблено в цивілізованому світі. І в першу чергу, треба наводити лад в галузі охорони здоров’я, тоді менше людей звертатиметься до знахарів.

Щодо загрози психіці, то пан Глузман вважає – якщо йдеться про обман, то це, звичайно, руйнує психіку. Як будь-яка омана і шахрайство.

Кримінальна хіромантія

Громадяни України діляться на дві нерівні частини – одна свято вірить в надприродні властивості містично обдарованих потомствених відьом і за нагоді охоче звернеться до «бабці», щоб купити інформацію про майбутнє, інша, навпаки, вважає екстрасенсорну діяльність суцільним шахрайством і оманою. Аби дізнатися, наскільки часто у нас ловлять та засуджують ворожбитів за шахрайство, «Вечірка» звернулася до органів компетентних. Речник Київського управління МВС Володимир Поліщук пояснив, що нечасто. Точніше, взагалі не ловлять.

– Маємо справу з провісниками дрібного штибу, – зазначив пан Поліщук, – тими, які хапають на вулицях за руки і пропонують погадати. З такими «хіромантами» стикалися неодноразово. Постійно затримуємо їх в усіх районах Києва і складаємо адміністративні протоколи – адже під приводом ворожіння вони намагаються банально обікрасти людину.

Випадків же засудження і затримання більш солідних екстрасенсів і ворожок за фактом шахрайства не було. Вони ж, зазвичай, оформлені як приватні підприємці з надання консультаційних послуг. До того ж, зобов’язані мати ліцензію, яку видає Міністерство охорони здоров’я.

Ліцензована хіромантія

Як з’ясувала «Вечірка», МОЗ України і дійсно видає відповідні ліцензії. Проте лише тим хіромантам, які лікують, тобто, цілителям. Ліцензуванням відає Комітет з питань народної і нетрадиційної медицини при МОЗ. Ще нещодавно дозвіл, виданий згідно з наказом № 195 від 2000 року «Про порядок видачі спеціального дозволу» був кваліфікаційним документом, на підставі якого ліцензійний відділ Міністерства видавав ліцензію фізичним особам – суб’єктам підприємницької діяльності. Сьогодні порядок дещо ускладнився. Наразі, претенденти на ліцензію народного медика і цілителя звертаються до МОЗ за напрямом на атестацію і експертизу, а також надають довідку про загальний стан здоров’я і довідку від психіатра. Потім хіромант має в обов’язковому порядку пройти курси «Основи медичний знань», після чого він іде на спеціальну атестацію знань і експертизу умінь, яка передбачає лікування десяти хворих під контролем лікарів. І лише після цього, в разі позитивного результату, отримує атестаційно-експертний висновок.

На підставі цього висновку Комітет розглядає заяви цілителів і видає спеціальний дозвіл на заняття народною і нетрадиційною медициною. Саме цей документ і є підставою для отримання ліцензії для всіх суб’єктів господарювання, які займаються медичною практикою.

Водночас, незалежно від здібностей цілителів, МОЗ забороняє лікування онкологічних, інфекційних, шкірних, венеричних і заразливих захворювань, наркоманів, вагітних і хірургічні втручання. Зрозуміло, що такі обмеження спонукають багато цілителів займатися лікарською практикою без ліцензування. За словами голови Комітету Тетяни Гарник, таких «лікарів» в Україні близько 10 тисяч, приблизний обіг тіньового ринку лише в Києві становить $2-3 млн. У кращому разі, в таких «цілителів» є документ про навчання нетрадиційним методам в інституті, не визнаному офіційною медициною. Навчання в нім коштує до $2000 і окупається досить швидко.

Семен Глузман вважає безглуздим таке ліцензування і існування задля цього цілої бюрократичної структури.

– Якщо в міністерстві охорони нашого здоров‘я віднайшли спосіб відрізняти справжніх екстрасенсів від несправжніх, то це – сенсаційне наукове відкриття, яке тягне на Нобелівську премію. В іншому разі, це – неприпустимий цирк. Як і включення професій «ворожки» та «астролога» до Класифікатора професій України.

Зі свого боку, Тетяна Гарник скаржиться на обмеженість міністерської влади та екстрасенсову безконтрольність.

– Якщо в рекламі хоч слово сказано про здоров’я — це вже медична практика, – каже вона. – Але відстежуванням рекламних повідомлень не займаються ані МОЗ, ані правоохоронні органи, ані податкова інспекція, про перевірку достовірності вказаних в оголошеннях номерів ліцензій навіть не йдеться. У контролюючих органів зв’язано руки, псевдоцілители не лише безконтрольні, а й перебувають у привілейованому стані.

У міністра проблеми з бізнесом

Аби впевнитися на власному досвіді в дієвості вітчизняних хіромантів, яких ліцензує поважне міністерство, кореспондент «Вечірки» звернулася по допомогу до гадалки. За легендою, шукала рідного дядька, який поїхав до Москви у відрядження і безслідно зник. “Дядьком” виступив саме міністр охорони здоров’я Зіновій Митник. Фотографію чиновника знайшла в інтернеті, роздрукувала на принтері, а біографію про всяк випадок вивчила ретельно. Проте цього не знадобилося – потомствена гадалка Аріна (про себе розповідає, що дар ворожіння у них в роду, навчилася читати по картах Таро від бабусі) посаду «дядька» не вгадала. Натомість запевнила – «дядько» живий (вона відчула його ауру), і навіть повернеться дуже скоро. У Москві, за словами ворожки, його затримують великі проблеми з бізнесом, грошові турботи або навіть гірше – проблеми з певними органами, тому що весь час випадала карта «Суд». Тому, можливо, він і не зв’язується з рідними – щоб ті надто не переймалися. Проблеми виникли через світловолосого чоловіка, який, імовірно, і втягнув нашого героя у темні справи. Остерігатися Зіновію Миколайовичу також слід якоїсь темноволосої жінки – через неї на нього чекають прикрощі і сльози.

Потім Аріна дістала магічний маятник, а кореспондентові наказала думати про «зниклого дядька». Маятник допитали з пристрастю: чи живий «дядько», чи є на ньому негатив, і де він. На прохання кореспондента маятник запитали і про те, чи не в Києві пан Зіновій. Маятник упевнено відповів: ні, не в Києві, а все-таки в Москві.

Та вже найближчим часом має повернутися і перед цим зателефонувати «племінниці». Адже карти кажуть: у кореспондента з чиновником дуже добрі стосунки!

Сподіваємось, їх не погіршить ця стаття…

За сеанс Аріна взяла 150 гривень без будь-якого, звичайно, оформлення оплати, квитанції, чека.

Пророцтва про заборону пророцтва

Ми звернулися до кількох практикуючих хіромантів, аби вони напружили свої надзвичайні здібності та передрекли, чи буде прийнято в Україні закон про заборону їхньої діяльності. Інформація з потойбіччя виявилася для ворожок оптимістичною.

– Я поки що ухвалення цього закону не бачу, – заявила Тетяна Назарова, ясновидиця і психолог-аналітик. – Його буде прийнято, та не найближчим часом. Утім, якщо його приймуть, це було б непогано. Я ось маю медичний диплом і диплом психолога, і моя сім’я вже майже сто років займається прогнозами. А які гарантії можуть дати шарлатани, яких зараз розвелося дуже багато?

Більш детально на запитання кореспондента відповідала Анастасія – майстер-енергоцілитель, ясновидиця і парапсихолог.

– Про проект закону мені відомо, – заявила вона, – та що хочу зазначити: офіційна заборона не матиме жодної сили, тому що в суспільстві існує потреба в кваліфікованій біоенергетичній допомозі. Мені майбутнє відоме, проте я нікому ніколи його не говорю, аби не позбавляти людини можливості вибору, можливості бути творцем власної долі. Позбавляти ж вибору державу, озвучуючи перебіг подій, що передбачаються, – тим більше не маю права. А що дійсно треба зробити в Україні, так це створити професійну асоціацію езотеричних знань, подібно вже існуючим у Німеччині, Росії, та й в усьому світі. Тому що виправляти «помилки» попередніх непрофесіоналів буває дуже важко. А чесати всіх під одну гребінку як мінімум безрозсудно.

Найгрізнішим виявилося пророцтво потомственої ворожки Наїни:

– Я вже розкинула карти на цей законопроект. Вони кажуть, що затіяли його через, нібито, існуючу несправедливість. Я не бачу, щоб він набув чинності найближчим часом – напевно, процедура ухвалення затягнеться надовго. А авторам закону слід у майбутньому остерігатися. І це кажу не я, а карти.

Повна хіромантія

Отже, весела виходить картинка. Екстрасенсів – як зірок на небі, гадають, лікують, передрікають вільно та безконтрольно. Значна їх частина – нащадки Остапа Ібрагімовича, вмілі спустошувачі народних кишень. Міліція саджає лише дрібних вуличних псевдопровісниць. Водночас, на думку експертів, суцільна заборона не відмінить підвищений попит суспільства на такі послуги, проблему треба вирішувати комплексно, інакше вийде щось на зразок середньовічного полювання на відьом…

«Вечірка» продовжить стежити за ситуацією.

Коментарі юристів

Тетяна Монтян:

Я б їх садила превентивно за шахрайство – за нещадну експлуатацію в корисливих цілях незначних розумових здібностей значної частини населення. Гра на підвищеній навіюваності і зайвій довірливості – класичний шахрайський метод віднімання грошей.

Навіть адміністративна відповідальність у даному випадку має сенс – хоч якийсь вплив на знахабнілих обманщиків.

Володимир Гриценко:

Я уявляю собі – приймуть закон, і інспектор якоїсь держструктури повинен буде йти штрафувати відьму. Це ж якась середньовічна інквізиція виходить. І хто погодиться? Інспектор скаже: «Я їй випишу штраф, а вона плюне мені в спину, і завтра мене поховають».

Довідка

Світовий досвід законодавчого регулювання діяльності екстрасенсів

У Великій Британії Генеральна медична рада прийняла ухвалу, що дозволяє лікареві звертатися до послуг цілителя. Адміністративні органи понад 1 500 лікарень дозволили практикувати в своїх лікарнях членам Національної організації цілителів. Наразі в Англії налічується понад 20 000 цілителів. Лише Національна федерація цілителів, що має відділення по всій країні, налічує більше 2 000 членів. Окрім неї існує Британський союз асоціацій цілителів, Усесвітня федерація цілительства і багато інших організацій. Коли два роки тому британських хіромантів намагалися підкорити вимогам закону про захист прав споживачів – вони активно протестували демонстраціями і мітингами. Мовляв, не можна захищати споживачів від продавців нематеріальних послуг.

У маленькій Бельгії працюють близько 400 екстрасенсів, зайнятих діагностикою і лікуванням хворих. У Японії, як запевняє президент японської Асоціації екстрасенсів, таких лікарів неможливо порахувати.

Як повідомляє Associated Press, 10 років тому уряд США спрямував на вивчення ефективності методів альтернативної і нетрадиційної медицина близько 2,5 мільярдів доларів. Велика частина вивчених способів виявилася неефективною. Зокрема, підтверджено неспроможність лікування за допомогою різних альтернативних засобів і методів, серед яких ехінацея, гінкго, акулячі хрящі, акупресура, енергетичні поля, мозкові хвилі, магніти і таке інше.

Результативними були визнані лише кілька методів (капсули з імбиром знімають нудоту, викликану хіміотерапією; йога, масаж і медитація допомагають зняти втому, напруження і неспокій).

У штаті Філадельфія повністю заборонено діяльність медіумів, астрологів і ворожок. Міські інспектори заборонили діяльність окультистів два роки тому після ознайомлення зі старим, 30-річній давності, законом штату про заборону прогнозів долі з метою наживи. Цей закон відносить прогнози долі за гроші до злочинів третього ступеня.

У Чилі послуги прогнозування майбутнього заборонено законом аж 1875 року, якій формально діє до сьогодні. Саме на його підставі поліція Сант’яго нещодавно очищала вулиці і парки міста від провісників, які пропонували перехожим погадати на картах Таро.

Прорікання і екзорцизм є злочином у хомейністському Ірані – там професійні ворожки і провісники долі піддаються штрафам або взяттю під варту.

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: