Як убезпечити себе від шахраїв: поради психолога

На багатьох рекламних носіях Полтави, а також у деяких обласних газетах майже не зникають рекламні пропозиції численних цілительок з діда-прадіда, магів та інших «шаманів», які пропонують людям або чакри підлатати, або забезпечити чудесне перетворення на султана Брунею місцевого розливу. У багатьох випадках довірливі клієнти таких чародіїв стають жертвами шахрайських технологій.

Як убезпечити себе від впливу таких надокучливих «волхвів» і як провести своєрідну внутрішню профілактику задля психологічного захисту своєї свідомості? Із таким та іншими запитаннями ми звернулися до головного лікаря Полтавського обласного психоневрологічного диспансеру, експерта «Полтавщини» Віталія Закладного.

— Віталію Петровичу, тож із чим маємо справу: з народною медициною чи банальним шахрайством?

— А ви як вважаєте? Шахрайство, напевно, друга професія після вже усім відомої. Протягом тисячоліть людей оточували такі шамани, які мали із цього зиск. Спочатку вони брали шкурами та м’ясом, потім вже грішми. Якщо говорити про вуличних шахраїв, то це, здебільшого, цигани, які мають генетично успадковану здатність до психологічних маніпуляцій. Вони користуються методом залякування, психологічного пресінгу. Говорять потенційній жертві про усіляки негаразди, які вже із нею сталися чи мають статися. Під впливом страху жертва виносить із дому усі цінні речі. Найбільш вразливі до таких технологій жінки та підлітки, тому що вони є емоційно нестійкими. Я б порадив їм, під час зустрічі із такими особами, негайно піти геть, навіть не намагаючись вступати у контакт. Принаймні, найбільш стійки із дівчат нічого від таких розмов не отримають, у гіршому випадку все втратять і на додачу отримають психологічну травму.

— Але багато цілителів досить респектабельні. Адже не кожен із нас може замовити собі далеко не дешеву рекламу. І в принципі такі цілителі легальні. Як бути у таких випадках?

— Це вже інший вид. Такі шахраї використовують споконвічне бажання людей отримати щось «на шару». Навіщо кидати палити чи вести здоровий спосіб життя? Достатньо купити якийсь амулет чи побризкати на себе якусь водичку — і все гаразд. Як показав аналіз шахрайських пірамід, таких от як «МММ», чи, якщо брати полтавські аналоги, «Ліон», то несли туди гроші представники абсолютно усіх вікових, статевих і освітніх категорій. Тому не можна сказати, що жертви таких шахраїв були особливо довірливими. Знову ж таки вони шукали легку стежину, особливо на тлі економічних потрясінь того періоду.

— Але майже у кожній такій рекламі є фото чи текст «переможця» чи чудесним чином вилікуваного пацієнта? Можливо, це все-таки не зовсім шахрайство?

— Є закон великих чисел. Одному дійсно пощастило і він про це усім говорить. А тисячі інших людей, як мінімум, не дало нічого. Але оця тисяча мовчить про це, щоб ніхто не глузував із них, бо кому ж із ошуканих хочеться кричати про те, що він «буратіно»? Є й інший бік. Деякі дійсно говорять, що цілителька їх вилікувала, але це відбулося внаслідок самонавіювання. Така людина щиро вірить в те, що саме ця цілителька дійсно «сильна». І щоб ця знахарка не робила, хворий своєю вірою, по суті, лікує сам себе.

W

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: