Спамери вдосконалюватимуться – прогноз Лабораторії Касперського

Можна чекати, що 2010 рік у спам-індустрії буде більш рівним і спокійним. Кількість небажаної пошти у поштовому трафіку залишиться приблизно на тому ж рівні. Не виключено, що SMS-шахрайство піде на спад – особливо у тому випадку, якщо з ним почнуть активно боротися мобільні оператори або буде вжито відповідних законодавчих заходів. Кількість спаму в соціальних мережах зростатиме, а спамери вдосконалюватимуть старі і знаходитимуть нові трюки. Такий прогноз роблять у черговому річному дослідженні фахівці компанії “Лабораторія Касперського”, провідного виробника систем захисту від шкідливого і небажаного програмного забезпечення (ПЗ), хакерських атак і спаму.

У дослідженні, зокрема, повідомляється, що середня частка спаму в поштовому трафіку 2009 року становила 85,2%, що на 3,1% вище, ніж у 2008 році. Найбільша кількість спаму була зафіксована 22 лютого – 93% поштового трафіку. Найменше небажаної пошти користувачі отримали 26 квітня (72,8%). “В цілому, не дивлячись на кризу, в 2009 році спаму в пошті менше не стало.

За рахунок збільшення кількості спамерської самореклами, а також завдяки тому, що спамери активно брали участь у так званих партнерських програмах, середня за рік частка спаму виявилася навіть трохи вищою, ніж у 2008 році. У міру покращення економічної ситуації кількість спамерської самореклами поступово знижувалася, тоді як частка замовленого спаму знов почала збільшуватися. Восени обидва показники досягли докризового рівня”, – акцентується у звіті компанії “Лабораторія Касперського”.

Кількість шкідливих програм у пошті порівняно з 2008 роком залишилася на колишньому рівні, однак змінився їх якісний склад. Восени спамери активно розсилали Zbot – троянську програму-шпигун, призначену для викрадення конфіденційної інформації. Листи, які містили Zbot, були замасковані під повідомлення податкових організацій. Другий хіт сезону – троянці, які завантажують на комп’ютер підроблені антивіруси, а потім нібито знаходять на комп’ютері користувача безліч вірусів і вимагають заплатити за їх видалення.

В цілому, в 2009 році шкідливі вкладення містилися у 0,85% електронних листів. Фахівці “Лабораторії Касперського” також зазначають, що у 2009 році більш креативним стало SMS-шахрайство з використанням пошти, коли за допомогою хибних погроз або обіцянок, що містяться у тексті спам-листів, зловмисники намагаються змусити користувачів відправляти дорогі SMS-повідомлення, короткі преміум-номери. “Цей бізнес приносить чималий прибуток винахідливим шахраям у Росії та Україні, де досі відсутні нормативні акти, які регулюють процес оренди чотиризначних номерів мобільного зв’язку”, – підкреслюють експерти компанії. Щоб переконати користувача відправити дороге SMS-повідомлення, зловмисники вигадували абсолютно неймовірні приманки – наприклад, “звукові наркотики” і визначення місцезнаходження людини за номером його мобільного телефону. У першому випадку користувачу пропонувалися mp3-файли, нібито здатні викликати у того, хто прослуховує їх, різні стани, схожі з наркотичними. У другому випадку шахраї обіцяли дізнатися, де зараз знаходиться людина, використовуючи номер її мобільного телефону. За надання подібних “послуг” спамери пропонували заплатити за допомогою SMS-повідомлення, вартість якого виявлялася значно вищою за обіцяну. Тоді як самі “послуги” не надавалися. Зараз міф про “звукові наркотики” вже розвінчаний (див. тут і тут – авт.).

Соціальні мережі і блоги стали справжнім Клондайком для спамерів. Якщо залишити співтовариство без премодерації або не відключати анонімні коментарі, то кількість спаму, який отримується через блоги і соціальні мережі, буде просто катастрофічною.

Популярність подібних ресурсів впливає і на поштовий спам. Підробки під повідомлення від соціальних мереж, фішингові атаки на їх користувачів і розсилка вірусів у підроблених листах від імені популярних сервісів стали справжнім лихом сучасного інтернету. У 2009 році основними мішенями зловмисників стали портали Facebook і Twitter.

Головною новинкою в сфері спамерських трюків можна вважати використання сервісу YouTube. У жовтні було зафіксовано ряд розсилок, які містили посилання на відеоролики, викладені на цьому популярному ресурсі.

А наприкінці року спамери розсилали листи з mp3-вкладенннями. Слід відзначити, що для спам-фільтрів подібні розсилки не становлять проблем. “Щодо географії, то найбільше у 2009 році спаму було розіслано із США (16%). Однак помітна міграція джерел розсилки до азіатських і латиноамериканських країн. Це пояснюється тим, що використання широкосмугового інтернету і кількість комп’ютерів там нестримно зростають, тоді як далеко не всі користувачі у цих регіонах поінформовані про правила інтернет-безпеки. Відповідно, їх комп’ютери легко заразити шкідливою програмою і залучити до зомбі-мережі. З Росії, яка посіла друге місце, було розіслано 8,5% усього світового спаму”, – резюмують у своєму дослідженні фахівці компанії “Лабораторія Касперського”.

W

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: