Шлях мільйонера

Кілька тижнів тому українці мали змогу спостерігати, за арештом мільйонерів. Публічні люди, які навчали успіху з телеекранів і білбордів Роберт Флетчер і Олександр Бандурченко після жорсткого затримання – заарештовані. Звинувачення – привласнення грошей клієнтів. Сума збитку – десятки мільйонів доларів.

Організації, які професійно займаються відбиранням грошей у населення, існують в більшості країн світу. На жаль, Україна, якщо і не попереду планети всієї, то напевно серед лідерів.Флетчер і Бандурченко – перші особи компаній, котрі залучали гроші від населення в сумнівні бізнес-схеми.

Бандурченко

Їх діяльність тривала всього декілька років, але з вражаючим розмахом.

На відміну від гучної афери з компанією Еліта-Центр, коли інвестори не змогли отримати житло, за яке заплатили гроші, в цьому випадку межа між аферистом і жертвою вельми умовна. І клієнти Флетчера, і пацієнти Бандурченка чимало зробили для успішного розвитку підприємств. При найближчому розгляді рівня арештантів і досягнутого ними результату, є невідповідність. Ну не тягли ці особи на осудні ним суми і навряд чи змогли б зробити щось без допомоги високих покровителів і мирного населення.

Роберт Флетчер. Громадянин США сорока з гаком років, повнуватий блондин, який відпустив довге волосся навколо чималої лисини. На батьківщині проти нього порушена справа – Флетчера звинувачують у шахрайстві з грошима інвесторів. Компанія Роберта під виглядом мережі тренінг-центрів надавала довірливим американським “буратінам” послуги з вилучення грошей з їх кишень. Кошти інвесторів, які залучалися у вигідний бізнес, насправді вкладалися в шикарний спосіб життя і гру в казино.

У 2006 році Роберт приїжджає в Україну, за офіційною версією, у пошуках дружини. За неофіційною версією громадянин США залишає батьківщину у пошуках нових територій для відпрацьованої шахрайської схеми. Подалі від неприємностей і ближче до нової клієнтури.

Роберт знайомиться з українськими «підприємцями». У лапках, тому що справжнім підприємцям немає сенсу займатися фінансовими пірамідами – у них є бізнес. Група підтримки готує громадян, поширюючи інформацію через інтернет і серед знайомих – “Приїжджає Роберт Флетчер, компаньйон Роберта Кійосаки”. Дикі чутки підтверджуються фотографіями двох Робертів. (Зробити світлини з Кійосаки – американським фінансовим поп-гуру не складає жодних проблем – він шоумен і вельми публічна персона). Перші семінари «як стати мільйонером» проходять восени 2006 року. Заняття проводяться чомусь цілодобово, без нічних перерв. До занять допускаються не всі, а тільки ті, хто має рекомендації членів гуртка і внесли помірну плату до $1-3 тис. Рекомендації отримати неважко – адепти Роберта охоче залучають до орбіти компанії всіх бажаючих. В анкеті питання типу: “Які ваші необхідність/бажання/потяг/мрія в досягненні фінансового успіху?”. Семінари тривають багато годин поспіль. У задушливій атмосфері сектантського радіння дорослі люди втрачають всі залишки здорового глузду.

Атмосфера любові до грошей густа, волога і задушлива. Тітки і дядьки, що потіють від збудження, сподіваються знайти такі бажані обсяги грошових знаків. На жаль, найчастіше вони отримують зовсім інше.

Основні думки семінару прості – щоб стати багатим, необхідно мислити позитивно, поводитися як багатий, спілкуватися з багатими людьми. Флетчер не згадує, що на його батьківщині, в США, компанії, що належали йому, перебувають у стані банкрутства, а державні органи ведуть судовий розгляд за фактом одурювання інвесторів.

Агітація розрахована на бідних і жадібних. Флетчер починає розповіді з лімузинного бізнесу. Якщо купити в Америці старенький лімузин, привезти його в Україну і почати катати бажаючих, можна дуже багато і швидко заробити. На підтвердження Роберт готовий брати у позику гроші під дуже великі відсотки. Схема така – беруть 1000 доларів, через тиждень віддають 1200. Або через місяць – 1500. Або через три місяці – 2000. Спочатку гроші дійсно віддаються – готівкою, при зібранні публіки, під бурхливі оплески. Потім у людей починають збиратися розписки на величезні суми. Але це буде потім.

Компанія під назвою «Глобальні системи тренінгу» навчає тренерів. Тренери – це люди, які заплатили за право залучати в систему інших і отримувати з цього прибуток. Загалом, бізнес полягає саме в цьому. Але сказати відкрито не можна, необхідні проекти-легенди для відвернення уваги. Такими проектами стають згаданий вище лимузиновий бізнес, яхт-клуб, проект з розвитку національної мережі піцерій, бізнес-клуб, пансіонат на Азовському морі.

Насправді жодне з підприємств Роберту не належить. Використовуються перевірені часом рецепти імені маркіза Карабаса. Чиї це піцерії? Роберта Флетчера. А чий це клуб? Роберта Флетчера. А чий це пансіонат? Його ж, Роберта. Це згодом виявиться, що бізнес належить абсолютно іншим людям. Для людини, яка нічого не розуміє в підприємництві, красиві легенди можуть видатися вельми переконливими.

Сам американець змушує пригадати героїв О.Генрі. Ось він вже мільйонер-наставник, почесний професор українського університету (забігаючи вперед, скажу – в 2008 році цей університет ліквідований за грубі порушення). Ось Роберта разом з українською дружиною затримують на кордоні. З’ясувалося, що український паспорт почесного професора – примітивна підробка. Через декілька днів Роберт виходить на свободу – його обдурили нехороші люди, він не знав, що паспорти бувають фальшивими.

Роберт створив прошарок українських паперових мільйонерів. З деякими з них я розмовляв. Микола – невеликого зросту чоловік років сорока п’яти, який виглядає на всі шістдесят. Він їздить на старому-престарому мерседесі. Якщо вірити Миколі, він доларовий мільйонер. Я, втім, не поставив би на щирість цього твердження і п’яти гривень. Коротка розмова, в ході якої чоловік намагається продемонструвати свою успішність, закінчується очікувано – запрошенням на семінар.

Ірина вже декілька років в мережевих компаніях. Вона вельми досвідчена людина в тому, що стосується маніпуляції іншими і завищених обіцянок. Але саме після співпраці з компанією Роберта Ірина потрапила до психіатричної лікарні.

Людмила втратила велику частину майна. Вона купилася на обіцянки високих відсотків і заклала свою квартиру. Зараз весь її капітал – папери, на яких стоїть факсиміле пана Флетчера. Кредит гасити нічим і банк, звичайно, не піде їй назустріч.

Таких людей не десять, не сто і не тисяча. Жертви фінансових пірамід вимагають соціальної реабілітації. Виходячи з однієї схеми, ці люди часто потрапляють в іншу. На мільйони людей, одержимих бажанням матеріального успіху, працює ціла галузь мас-медіа. На заході їй придумали влучну назву «Фінансова порнографія». Звертаючись до емоцій людей, заохочуючи їх до грошей, фінансові гуру штовхають клієнтів до прийняття необдуманих і вельми ризикованих рішень.

Роберт – лише один з багатьох адептів стародавнього культу мамони. У світі діють тисячі фінансових сект, прихожани яких об’єднані нестримним прагненням до збагачення. Найчастіше, правда, благі наміри приводять прямо в пекло. Прагнення до збагачення закінчується втратою і без того невеликого майна, боргами і депресіями. Учням почесного професора Флетчера зараз не позаздриш.

Журнал “ПіК”

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: