Ох цей надоїдливий та небезпечний спам

Спам (від англ. spam) — це масова розсилка кореспонденції рекламного чи іншого характеру людям, які не висловили бажання її одержувати. Передусім термін «спам» стосується рекламних електронних листів. Термін спам почав вживатися з 1993 року, коли рекламні компанії стали публікувати в групах новин Usenet, дискусійних аркушах, гостьових книгах повідомлення, що не мають відношення до заданої тематики, або повідомлення, які є прямою рекламою.

Одним із видів спаму є реклама, а також масове розсилання від імені іншої особи, з ціллю викликати до неї негативне відношення – про які зараз і піде мова.
Я, як один із чисельних користувачів мережі Інтернет піддався спокусі та колись зареєструвався на суперпопулярному на той час сайті Odnoklassniki.ru. Згодом мені то набридло, і я видалив звідти свій обліковий запис – безповоротно. Я видалив – а інші сотні тисяч користувачів – ні. От на них і розраховані наступні повідомлення.
У поштову скриньку, від імені сайту приходить лист (на якому я ВЖЕ НЕ зареєстрований), із стандарним повідомленням, що один із користувачів сайту Odnoklassniki.ru щось мені написав, тому завітайте :-). Хто користувався соціальними мережами – той знає, про що це я. Лист містить лінк нібито для миттєвого ознайомлення із надісланим вам повідомленням.
Як правило, користувач довго не задумуючись швидко “клікає” на лінк, і потрапляє… зовсім не на Odnoklassniki.ru а на сайт (придивіться лінк у нижньому лівому куті) який містить вірус, троян, або взагалі пересилає на якесь порно.
(клацніть на малюнок для збільшення)

Стилістично лист суворо витриманий а-ля Odnoklassniki.ru (адреса відправника, точна ваша адреса, текст) і до нього немає жодних питань – от і чому потрапляють на гачок наші інтернет-користувачі.

Будьте пильними!
Це цікаво:
Походження терміну
SPAM — назва м’ясного продукту, торгової марки Hormel Foods Corporation. Історія терміну почалась з англійського комедійного телесеріалу 1970-х років «Літаючий цирк Монті Пайтона» (Monty Python’s Flying Circus). В одній зі сценок фільму дія відбувається в маленькому ресторанчику.
Офіціантка, перераховуючи список страв, у назві кожного згадує слово «spam» («spam» — від «spiced ham», тобто «пряна шинка»), причому в деяких по кілька разів, щось на кшталт: горошок і спам з картоплею і спамом, спам і салат і спам і т. д. Хор вікінгів у рогатих шоломах, який випадково опинився тут же, затягує пісню «Спам, чудовий спам! Відмінний спам! Улюблений спам! Спам-спам-спам». Відвідувачі в цій какофонії намагаються замовити що-небудь без спаму, офіціантка кричить «Cпам! Cпам! Cпам!», вікінги співають — безлад страшний.
Види спаму

Реклама

Цей різновид спаму трапляється найчастіше. Деякі компанії рекламують свої товари чи послуги за допомогою спаму. Вони можуть розсилати його самостійно, але частіше замовляють це тим компаніям (чи особам), які на цьому спеціалізуються. Привабливість такої реклами в її порівняно низької вартості і досить великому охопленню потенційних клієнтів.

Донедавна зовсім не було законів, які б забороняли чи обмежували таку діяльність. Тепер робляться спроби розробити такі закони, але це досить важко зробити. Складно визначити в законі, яка розсилка законна, а яка ні. Найгірше, що компанія (чи особа), що розсилає спам, може знаходитися в іншій країні. Для того, щоб такі закони були ефективними, необхідно погодити законодавство багатьох країн, що в найближчому майбутньому майже нереально. Проте в США, де такий закон уже прийнятий, є спроби залучення спамерів до суду.

Реклама незаконної продукції

За допомогою спаму часто рекламують продукцію, про яку не можна повідомити іншими способами, наприклад порнографію.

“Нігерійські листи”

Іноді спам використовується для того, щоб виманити гроші в одержувача листа. Найпоширеніший спосіб одержав назву «нігерійські листи», тому що дуже багато таких листів приходило з Нігерії. Такий лист містить повідомлення про те, що одержувач листа може одержати якимось чином велику суму грошей, а відправник може йому в цьому допомогти. Потім відправник листа просить перечислити йому трохи грошей: наприклад, для оформлення документів чи відкриття рахунку. Виманювання цієї суми і є метою шахраїв.

Фішінг

Інший спосіб шахрайства за допомогою спама одержав назву «фішінг» (англ. phishіng від fishing — рибальство). В цьому разі спамер намагається виманити в одержувача листа номер його кредитних карток чи паролі доступу до систем онлайнових платежів тощо. Такий лист, зазвичай, маскується під офіційне повідомлення від адміністрації банку. У ньому говориться, що одержувач повинен підтвердити відомості про себе, інакше його рахунок буде заблоковано, і наводиться адреса сайту, який належить спамерам, із формою, яку треба заповнити. Серед даних, що потрібно повідомити, є й ті, котрі потрібні шахраям.

Інші види спаму

  • Розсилання листів релігійного змісту.
  • Масове розсилання для виведення поштової системи з ладу (Відмова сервісу).
  • Масове розсилання від імені іншої особи, з ціллю викликати до неї негативне відношення.
  • Масове розсилання листів, що містять комп’ютерні віруси (для їхнього початкового поширення).

Є також два типи масових розсилань, які часто не відносять до категорії спаму, оскільки вони здійснюються ненавмисно. Однак вони створюють такі ж (або навіть серйозніші) проблеми для адміністраторів мереж і кінцевих користувачів. Комп’ютерні віруси певного типу (поштові хробаки) поширюються за допомогою електронної пошти. Заразивши черговий комп’ютер, такий хробак шукає в ньому e-maіl адреси й розсилає себе по цих адресах. Поштові хробаки часто підставляють випадкові адреси (зі знайдених на зараженому комп’ютері) у поле листа «Від кого». Погані антивірусні програми на інших комп’ютерах відсилають на цю адресу повідомлення про знайдений вірус. У результаті десятки людей одержують повідомлення про те, що вони нібито розсилають віруси, хоча насправді вони не мають до цього анінайменшого відношення.

Надзвичайна спамерна активність на території СНД в 2002—2003 дала життя цілій серії анекдотів про спам та спамерів. Найвідоміший з них: “Вчора був убитий відомий спамер. У списку підозрюваних 500 млн. адрес.”

Богдан Черноуз

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: