Після тренінгу в дурдом. Прибуткова болтологія

У нас нова мода – ходити на тренінги. Кількість всіляких повчальних і розвиваючих програм росте в столиці щодня.

Організатори курсів обіцяють вплинути на кар’єрне зростання, розвинути особу, позбавити від депресії, відкрити глибоко спляче «Я». Щорічно число відвідувачів подібних «тусовок» збільшується на 40 відсотків, а це означає, що кожен третій москвич вже відніс добру частину зарплати різним «тренерам» і психологам. Але чи так корисні ці заняття? По оцінках фахівців, багато тренінгів в столиці – звичайні «лохотрони», а прагнення поправити психічне здоров’я може мати абсолютно зворотний ефект. Ганна наткнулася на оголошення про набір слухачок на курси «Відкрий в собі жінку» випадково. У купі уранішнього спаму вона чомусь не видалила, а відкрила черговий лист з рекламою чергового тренінгу.

Правда, цього разу Ганні запропонували не «вивчати гроша працювати на себе» і не як за три тижні зайняти місце начальника».

«Твоє життя сіре і нудне? Кожен новий день схожий на попередній? Ти давно забула, що означає подобатися? Ми навчимо тебе любити життя наново! Світ навколо тебе заграє новими фарбами. Ми допоможемо тобі відкрити в собі ту саму жінку, яка кохає і кохана», – приблизно так рекламували свій особовий тренінг психологи. Курс коштував 5600 рублів. У особистому житті у Ганни дійсно намітився певний розлад. Коханий раніше чоловік перестав «радувати око». «Ех, була не була», – вирішила Ганна і записалася на курси, щоб «відкрити в собі жінку».

Заняття проходили в квартирі, переробленій під офіс, в одному з будинків в центрі Москви. Заняття вела мила жінка, яка, здавалося, наскрізь бачила всіх учениць і всі їх проблеми. «Дівчата» (віком від 23 до 46 років) збиралися раз на тиждень. Спочатку під розслабляючу музику вони робили щось подібне до зарядки, потім розповідали один одному про свої проблеми, а потім малювали, ліпили, і знову слухали музику і рекомендації психолога. Додому панночки обов’язково отримували творче завдання. Наприклад, зробити колаж на тему «мій день» або «моє сімейне життя». Два місяці занять (які у результаті обійшлися в 11 тисяч рублів) пролетіли непомітно. Ганна дійсно відчула, як відкриває себе знову.

Результат був приголомшуючим. Коли в черговий раз подруги подзвонили Ганні, щоб дізнатися, відкрила вона в собі жінку чи ні, та повідомила, що розлучається з чоловіком. «Він же зовсім мене не розуміє! – безапеляційно заявила вона. – Мені потрібний інший чоловік! Вірніше, мені взагалі ніхто не потрібний. Я повноцінна сама по собі!» В тартарари полетіло п’ять років досить пристойного подружнього життя. Дійсно, послідували розлучення, ділення квартири.

Зараз Ганна знову в глибокій депресії. Вона дізналася, що чоловік (після нескінченних, але безтілесних спроб помиритися) зібрався одружуватися на іншій, а Ганна раптом зрозуміла, що була цілком щаслива з ним. Тепер дівчина разів на тиждень відвідує психотерапевта, в надії поправити свій душевний стан.

– Це не одинична історія, з такими сюжетами останнім часом доводиться стикатися все частіше, – розповів сімейний психолог Михайло Лапін. – Подібні тренінги особового зростання направлені перш за все на розвиток таких людських якостей, як гординя, користь і пихатість, тоді як в сімейному житті потрібно думати раніше не про себе, а про свого партнера. Після відвідин подібних тренінгів з тієї, коханої, поступливої жінки людина може перетворитися на жорсткого борця за свої інтереси. Тренінгові заняття культивують в людині егоїстичну модель поведінки: «думай тільки про себе», «найголовніше – ти», «головне, щоб тобі було комфортно». Але егоїзм не може бути благом. Благо – це любов між людьми і взаєморозуміння. Якщо тренінг учить зворотному – він шкідливий.

Знайти ключ до успіху обіцяють тренери курсів «Лідерство», «Стань упевненим», «Три кроки до успіху», «Вгору по кар’єрних сходах». Часто на подібні курси своїх працівників записують самі працедавці, щоб згуртувати співробітників і виробити у них корпоративний дух. Проте замість поступливих працівників некваліфіковані фахівці можуть виростити монстра.

– Буває, що бізнес-тренінг примушують пройти перед прийомом на роботу, – розповіла hr-менеджер крупного кадрового агентства Ганна Лобач. – Людина платить гроші, проходить курс, але на роботу його не беруть. У таких випадках недобросовісний працедавець працює «в парі» з уявним бізнес-тренером. Причому притягати до відповідальності фірму не можна, оскільки громадянин не підписував ніяких паперів і гарантій на працевлаштування не отримував. Нібито він просто не підійшов по якихось параметрах.

– Зараз цих курсів – як грибів після дощу, – продовжує пан Лапін. – Таке враження, що будь-хто може зняти офіс, зробити рекламу і спокійно збирати гріш з нерозбірливих учнів. Робота нескладна – сиди і займайся софістикою. А тим часом шкода психіці людини, нанесений такими курсами, може бути колосальним.

Сварка з коханим або втрата роботи – не найстрашніше, що можуть принести у ваше життя подібні заняття. Фахівці стверджують, що особливо обережним треба бути з так званими жорсткими тренінгами, направленими на зміну яких-небудь якостей людини. Наприклад, тренінги, присвячені вибору професії. Поганий фахівець може понівечити життя, переконавши вас, наприклад, що замість живопису вам слід зайнятися торгівлею. Піддавшись психологічному натиску, можна заглушити дійсне «я».

Вже існують залежні від тренінгів люди. У основі «підсаджування» лежать принципи наркоманії і алкоголізму. Коли ти приймаєш препарат (відвідуєш тренінг) тобі добре, ти розслаблений, настрій поліпшується. Психолог накачує тебе позитивом – ти віриш в краще. Але як тільки «пацієнт» виявляється на вулиці, віч-на-віч з щоденними проблемами, він вже не хоче їх вирішувати і всіляко закриває на них очі. В результаті його тягне на черговий «заряд позитивом» під наглядом досвідченого фахівця і за нову плату.

Часто тренінги влаштовані за типом мережевого маркетингу. Людина може відвідувати їх з солідною знижкою (або зовсім безкоштовно), якщо приводить нових клієнтів. Інший раз під виглядом тренінгу можна виявити звичайну секту. Коли учневі не вистачає грошей на оплату «навчання», псевдотренери не проти узяти в оплату квартиру або інше майно учня. Буває, що провівши пару занять, організатори просто зникають з вашими грошима.

Покарати шахраїв практично неможливо. Річ у тому, що ліцензуванню більшість психологічних тренінгів не підлягають, тому звертатися за допомогою в міліцію або прокуратуру безглуздо. А довести в суді, що тренінг нічого вам не дав або завдав моральної шкоди, дуже складно. А доки так, чи варто дивуватися, що кількість спаму, що рекламує різні тренінги, буде тільки рости.

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: