Секта – це динамічний лохотрон

Дворкіна ненавидять десятки тисяч людей. Вдячні йому одиниці. В сектах перебуває дуже багато народу, йдуть з них – небагато. Але автор книги “Сектоведення”, співробітник московської патріархії, публіцист і релігійознавець Олександр Дворкін продовжує боротися з сектантством не на життя, а на смерть. Він робить це азартно і весело, і тому спілкуватися з ним надзвичайно цікаво.

– Звичайно із злом борються ті, хто від нього постраждав. Але вам особисто секти наче нічого поганого не зробили…
– Так, ні мені, ні моїм близьким, слава Богу, секти спочатку шкоди не заподіювали. Коли я повернувся з еміграції до Росії і пішов працювати в нововідкритий відділ катехизації і релігійного утворення московської патріархії, стали приходити родичі потрапивших у секти. Тоді йшлося про “Богородічний центр”. Я, будучи істориком, побачив, що деякі положення “Богородічного центру” схожі на те, що я вивчав в рамках церковної історії стосовно сект раннього християнства. Потім мене запросили розповісти про це представникам уряду Москви, а ще пізніше я провів одноденний семінар по “Богородічному центру”, де вперше і використав термін “тоталітарна секта”.

– Так все-таки ви винахідник терміну?
– Це потім встановили. Сам вираз був настільки очевидним, що я і не знав про відсутність цього терміну. Ну ось, так я став займатися сектознавством. Велику роль в моєму ставленні до проблеми зіграла сайєнтологія, представники якої прийшли до мене, коли я про них мало що знав. Тобто чув, що це якась божевільна організація, не більше того. Я якось взяв участь в конференції центру “Діалог” в Данії на тему сайєнтології, і в пресі прозвучало моє ім’я. Після цього сайєнтологія прийшла зі мною знайомитися.

– Вербувати?
– Ні, швидше лякати. Мені було сказано: ви потрапили в дуже нехорошу компанію, так що майте на увазі – всі, хто виступав проти сайєнтології дуже погано кінчали. А я ще нічого про них і сказати власне не встиг. Я запитав тоді: “ви що, мені загрожуєте?” А вони: “ні, попереджаємо”. Мене це зацікавило дуже.

– Який ви екстремальний! Вам погрожують, а ви зацікавлюєтеся.
– Але це дійсно цікаво. Що ж за організація така, яка настільки боїться будь-яку критичну інформацію про себе?

– Як, по-вашому, розгулу сектантства в Росії сприяло відкриття кордонів? Або секта, наскільки можна судити по роботах Еткинда – найорганічніша форма релігійного життя в Росії, і завжди так було?
– Ті секти були іншими. Хлисти, скопці – вони могли принести свою шкоду, але на чолі хлистовських кораблів стояли, як правило, все-таки божевільні або фанатики, а не комерсанти, не маніпулятори: Нинішня секта – зовсім інша річ. Це із заходу прийшло, і відкриття кордонів звичайно, зіграло свою роль. Але деякі з тоталітарних сект підпілля існували в СРСР. Наприклад, “Свідки Єгови”. Наприклад, кришнаїти, поява яких в Росії украй загадкова.

– Кришнаїти хіба не східне віровчення проповідують?
– Ні, суспільство свідомості крішни – західне віровчення, що виникло в Нью-Йорку в 1966 році. Це достатньо молода організація з кимось східним антуражем, так звана секта псевдоіндуїста. А в 1971 року вона з’явилася в СРСР, коли сюди приїхав її засновник, ходив по вулицях, проповідував і навіть завербував в секту пару чоловік. І нібито все це не було помічено КДБ. А через два роки після нього до Москви на міжнародний книжковий ярмарок прибув вже цілий десант західних кришнаїтів, де їм відвели стенд у всю стіну…

– Чому вищі чини духівництва за допомогою уряду не присікають діяльність подібних угрупувань?
– Це питання до уряду. Церква у нас відокремлена від держави і “присікати” ми нічого не можемо. Щоб щось почало змінюватися в цій ситуації – потрібна політична воля. Європейські уряди роблять все можливе, щоб захистити своїх громадян від цих організацій.
У нас цього немає, ми піддаємося тиску Сполучених Штатів, а вони зацікавлені в розповсюдженні сект. Але не потрібно думати, що це виключно до Росії відноситься, цей тиск виявляється і на Францію, і на Німеччину. Просто ті можуть тримати удар, а ми – ні.

– З вами часто судяться сектанти?
– Поки спробували всього один раз – з тріском програли: Ціла група сект: саєнтологи, муніти, кришнаїти, “Свідки Єгови”, ну, трохи там мормони брали участь, ще маленька вітчизняна “секта Петра”. Головна проблема злочинної діяльності сект – в її украй складній доказовості. Якщо на шахрайство надягають релігійну маску, все стає складніше. Для злочину потрібен потерпілий, а поки людина в секті, вона категорично відмовляється визнати себе потерпілим. Коли ж вона виходить з секти – виходить свідчення
одного проти всіх.

– В провінції і столицях набір сект якось варіюється?
– В Москві концентрат густіше. Будь-яка секта, прагнуча вийти на національний рівень, починає із спроб влаштуватися в столиці. Тут така кількість приїжджих, людей, які повні надій добитися чогось: широке і благодатне поле для різних лохотронів.

– Нинішнє язичество – теж секта?
– Це нова організація і швидше тусовка, яка складається з множини різних дібненьких сект. Всі неоязичні організації – новоділи, не мають ніякого відношення до стародавнього язичества, яке колись існувало у стародавніх слов’ян, та давно померло своєю смертю.

– А ваххабити – тоталітарна секта?
– Ваххабізм – офіційна релігія Саудівської Аравії, їх ідеологія це те поле, на якому плодяться секти терору.

– Хто з сектантів сьогодні найбільш активний і популярний?
– Неоп’ятидесятники на сьогоднішній момент – одне з найчисленніших сектантських рухів в Росії. Зараз членів неоп’ятидесятничеських сект у нас не менше 250 000, а то і все 300 000. Таку кількість прихильників має вся решта угрупувань разом узятих (за виключенням “свідків Єгови”): саєнтологи, кришнаїти, муніиы, “церква Христа”, “Богородічний центр”, Віссаріон і його секта, “Сахаджа-йога”, мормони, “Брахма Кумаріс”, секта Порфирія Іванова, сатаністи і маса інших.

– І в чому суть їх навчання?
– Якщо двома словами – динамічний лохотрон. Нинішні неоп’ятидесятники мають дуже опосередковане відношення до історичних п’ятидесятників. Ця окультна течія, яка проголошує, що справжній християнин повинен бути здоровим, щасливим, багатим і процвітаючим. Якщо він не такий – значить, не справжній християнин. Тому потрібно знати закони духовного світу і уміти, користуючись ними, вимагати у Бога багатства здоров’я і процвітання. А хто ж не хоче видужати і розбагатіти? І незабаром вони починають думати, що вони здорові, багаті, поза залежності від того, що насправді відбувається. Для того, щоб розбагатіти, як вам пояснюють, потрібно почати давати гроші в секту – і чим більше дасте, тим швидше розбагатієте. Зрештою різниця між реальним положенням справ і тим, що по вірі неоп’ятидесятників повинно бути, приводить до найтрагічніших подій. Недавно на Погодінській вулиці один неоп’ятидесятник, у якого зірвало дах, а дах там зриває у багато кого, зарізав свою матір і бабусю. За статистикою, у 93% членів цієї секти погіршення психічного стану, 25% – скоюють спроби самогубства.

– А неоп’ятидесятники вербують так само, як єговісти? Покірливо підходять і просять надати їм трохи уваги?
– Ні, вони “запрошують на чудову тусовку”. Вербувальника розпізнати нескладно: у мене на цю тему книжка є – “10 питань нав’язливому незнайомцю”. А будь він неоп’ятидесятник, муніт або саєнтолог – не має значення. Перш за все треба уявляти, якщо хочете, здорове
недовір’я. Коли вам пропонують щось абсолютно фантастичне, скажімо, роботу, де нічого не треба робити – тільки скажені гроші одержувати.

– Що, і роботою вербують?
– Звичайно. Це все комерційні культи. “Гербалайф”, наприклад. Або космічні засланці з центрів “Рейки”, які лікують космічною енергією за гроші. Це ще один з псевдомедичних культів. Там гра безпрограшна. “Рейки” – космічна енергія яка проходить через долоні “майстра”, і лікує вона коли хоче і кого хоче. Ніяких гарантій. Якщо ти не вилікувався, значить, “рейки” не схотіли. Єдине, що можна сказати доброго, – вони не закликають переривати медикаментозного лікування. Якщо ви ходите до лікаря – продовжуйте ходити, але якщо ви вилікувалися, то зцілили вас “рейки”. Ось якби секти розказували правду про себе – у мене не було б до них претензій. Але і учасників у них не було б. Задача секти – затягнути людину перш, ніж він що-небудь про неї дізнається.

– Складно уявити, щоб Кондратій Селіванов стягував мзду за членство в своїй секті скопців. Можливо, сектантство зараз – відросток бізнесу, якому ви заважаєте розвиватися?
– Це хороше порівняння. В історії були такі секти, які заперечували світ, вирушали в тайгу і жили своїм життям. Це було принаймні чесно. Нинішні секти – подібність бізнесу, вони світ заперечують, та жити без нього не можуть. Тобто вони самі нічого не проводять. Їм потрібно тягнути ресурси: фінансові, людські. Викачають з молодої людини здоров’я, гроші, а через декілька років, коли його показники знизяться – легше викинути його і завербувати нового адепта.

– Істинна віра повинна допускати присутність розуму, який постійно сумнівається, або розум лише заважає всепоглинаючій вірі?
– Віра без розуму – це і є фанатизм. Насправді сумніви повинні бути. Істина їх не боїться. Брехня боїться сумнівів, боїться бути викритою. Ворожнеча до розуму, любов до трансу – прикмета сектантської свідомості. Транс відкриває, як правило, темну реальність. Основа ж православного духовного життя – це витверезіння. Розум ніколи не відключається, він завжди повинен бути з людиною. У нас навіть є приказка: “входячи до церкви, знімай капелюх, але не голову”.

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: