Ринок загублених документів: злочинний промисел “стимулюємо” ми самі

Зазвичай, ваші документи стають випадковою – «побічною» – здобиччю для злодіїв. Проте, випатравши вміст барсеток і сумочок, їх нові володарі вже не спалюють і не викидають вміст в сміття. Адже повернення документів стало новим видом майже гарантованого «заробітку».

Буквально в кожному номері будь-якої газети під рубрикою «Втрати і знахідки» публікується цілий ряд оголошень про втрату або пропажу різних документів. Звичайно, в деяких випадках городяни, в міру своєї неуважності, самі втрачають свої документи: у одних вони випадають прямо з кишень або розірваних пакетів, інші залишають їх разом з іншими паперами на зупинках, підвіконнях або кріслах комунальних служб. Частіше всього документи разом з гаманцями «зникають» з кишень і сумок пасажирів автобусів і навіть з салонів особистих авто.

Посвідчення

Теоретично, перше, що повинен зробити потерпілий, – звернутися в міліцію, написати заяву про втрату або пропажу документа, одержати довідочку і вже з нею йти до відповідного органу за отриманням повторного документа.

Коли йдеться про втрату різних посвідчень: ветеранів праці, пенсійних або по інвалідності, чорнобильських та ін., то втративши їх необхідно дати оголошення в ЗМІ з проханням вважати їх недійсними і заповнити заяву про відновлення. І буквально за тиждень органи праці і соцзахисту абсолютно безкоштовно видадуть дублікат документа.

Найстрашніше, що загрожує тому, хто втратив посвідчення – тимчасово відмовитися від пільгового проїзду в транспорті, перенести дату комунальних платежів або почекати з отриманням пенсій, або інших допомог.

Як говорять деякі кондуктори міських автобусів, обчислити «зайців» з «незаслуженим» пільговим проїздом можна тільки двома способами: порівняти «фейс» пред’явника з фото на посвідченні або виявити прострочене посвідчення. Для цього потрібно брати в руки і ретельно вивчати кожний документ, що в переповненому транспорті з мізерним освітленням практично неможливо. І це при тому, що на руках у перевізників немає ніякої зведеної інформації про «недійсні» посвідчення. Тому шахраї, що запозичили їх у неуважних пасажирів, можуть кататися безкоштовно довгий час. Але порушник, що навіть попався на «липі», швидше за все, залишиться безкарним, хіба що змінить відібрану «ксиву» на нову, такого ж походження.

Прохання повернути за винагороду…

Зовсім по-іншому справа йде з втратою інших документів, останні стають вагомим козирем в руках того, хто знайшов або «зпіонерив» ваш паспорт або права водія. Звичайно, мир не без добрих людей, але зараз немає вже «бюро знахідок», куди раніше зносили все знайдене. Віддавати документи в міліцію ніхто вже не ризикує, щоб не потрапити під підозру в їх розкраданні. Тому, у виняткових випадках, їх вам підкинуть за адресою, вказаною всередині, або передадуть через знайомих абсолютно безкоштовно.

Урядовці рекомендують: якщо пропав паспорт, потрібно йти в паспортний стіл, щоб відновити втрачений документ. Але те, що у тебе його дійсно вкрали, потрібно ще довести. Тому, швидше за все, вам порекомендують заявити «про втрату». Витрати на отримання нового документа відносно невисокі: 17 гривень – держмито, 20 грн. 13 коп. – адресна довідка, а при втраті – адмінпокарання  – штраф у 17 гривень і 4 фотографії – ще близько 15 гривень. А крім того – місячне очікування і вистоювання в чергах довгих коридорів.

Але, як видно з аналізу ЗМІ, більш ефективним методом пошуку «пропажі» виявляється самостійний. Тому, часто можна зустріти оголошення наступного характеру: Загублені документи на ім’я Іванова Івана Івановича, прохання повернути за винагороду, або за адресою…

Або так: знайдений паспорт на ім’я Сидорова А.Н. Звертатися: моб. тел….

Ціна питання

Як показує практика, спілкування тет-а-тет з тими, у кого знаходяться ваші документи, дає більш швидкий і ефективний результат. Як говорять люди, що повернули свої документи за допомогою газетних оголошень, такий спосіб набагато вигідніше: «ми готові заплатити ту суму, яку попросять ті, у кого знаходяться наші документи, адже вона все одно виявиться нижче за ту, яку доведеться заплатити за офіційне відновлення документів, особливо, якщо вони пропали всі разом, та і часу бігати по кабінетах катастрофічно не вистачає».

Так, по розповідях потерпілих, щоб викупити паспорт, вам доведеться викласти від 40 до 100 гривень, за права водіїв – близько 700, а за барсетку або портмоне з повним набором документів – від 200 гривень і вище (оптовим покупцям – знижка!). При цьому задоволені всі: щасливі власники – поверненню цінних документів, а продавці – заробітку, за який ніхто не покарає, адже довести, що документи, що повертаються, вкрали саме вони, практично неможливо. І ніяких клопотів?

Кому це вигідно

Виходить, тікаючи від бюрократичної тяганини і «подолавши» її, ми самі стимулюємо зростання «попиту» на наші документи і зростання професійної майстерності злодійського «елементу».

Шахраї можуть нажитися на вас декількома способами, залежно від своєї кваліфікації. По-перше, з вашого гаманця або сумочки візьмуть наявну готівку, а якщо ви маєте ще і згубну звичку носити разом з пластиковою картою код, можете позбавитися і грошей на рахунку. Якщо вчасно не кинутися і не заблокувати карту, то знайти вашого випадкового «заступника» вже навряд чи зможуть. Потім барсетку або сумку з документами залишать до тих пір, поки господар не запропонує за неї винагороду, яка влаштує обидві сторони. Але існує і інший варіант: ваші документи використовують для отримання позик або кредитів, або продадуть «знаючим» людям, які пустять їх в подальшу «роботу».

Паспорт – справа тонка

Самим відповідним документом для різного роду афер є саме паспорт громадянина України, бажано з пропискою. Адже окрім посвідчення особи він дійсний для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій і т.д. Саме для цих цілей умільці використовують випадково або навмисно «прихватизовані» документи.

З приводу оформлення кредитів «на лівих людей» в українських ЗМІ проходить безліч матеріалів з дкровеннями офіційних і не тільки осіб про схеми паспортних махінацій, до яких причетні і деякі працівники банків, що закривають очі на розбіжності в документах заявників. Особливо там, де видача кредитів здійснюється під товар, прямо в стінах магазинів, протягом декількох годин. Природно, що за такий час дійшло перевірити автентичність наданих документів (а часто для оформлення таких миттєвих кредитів необхідно надати тільки паспорт) немає можливості. А тому на загублений вами кілька годин тому паспорт можуть оформити кредит (і не один) – від скромної побутової техніки або мобільного телефону, до значної суми грошової позики. Але якщо від виплати останнього вам, із залученням правоохоронних органів і юристів, вдасться зістрибнути, то від головного болю і судових розглядів – навряд чи.

Один з наших земляків зіткнувся з подібними ділками в одному з київських магазинів з продажу недешевої цифрової апаратури:
«Стою я собі у вітрини, милуюся фотоапаратами і прицінююся до “цифровика”, що сподобався. Із спини підходять двоє хлопців:

– Що цікавить? – питають.

– Так ось, фотоапарат наглядаю. – відповідаю.

– Вибирай будь-кого, віддавай нам половину наличкой, і він твій! Інше – справа техніки, – говорять.

– Геть той за 1600, можна?

– По руках!

Хлопці відійшли до каси (видно, оформляти кредит на якогось «лоха»). А через декілька хвилин, як і домовлялися, я зустрів їх біля виходу з магазина. Віддав обумовлену суму – 800 гривень і одержав обіцяний апарат зі всіма документами».

Паспорт в заставу залишати бути небезпечно

Пункт 23 положення «Про паспорт громадянина України» свідчить: « …забороняється узяття паспорта в заставу». Але відомі випадки, коли така заборона просто ігнорується, особливо, коли йдеться про нелегальних лихварів.

Приведемо приклад ще одного способу, яким позбавляються паспортів колишні зэки, бомжі, наркомани і інші незахищені верстви громадян.

Так, сорокалітній громадянин, назвемо його Віталій, живе без паспорта вже декілька років. Колишній наркоман, без певного місця проживання, він перебивався випадковим заробітчанством. Грошей на «кайф» завжди не вистачало, тому частенько за «дозу» або пляшку самогону йому доводилося закладати свій паспорт, а через час викупляти його втридорога. Але, коли повернувся за заставою в черговий раз Віталій, «барига» йому відповів: «Спізнився ти, братик, з викупом, паспорт твій в Києві вже давно «працює», так що не метушися, і не рипайся, забудь, що він у тебе взагалі був».

«Крадіжка документів – роздута проблема» – вважає начальник міліції

Так прокоментував дану ситуацію начальник Констянтинівського міськвідділу міліції С.Новиков:
– Паспорт не є безпосередньою метою для злодіїв. Він нікому не потрібен. В нашій практиці випадків навмисного розкрадання паспортів немає. Але недавно була зареєстрована втрата паспорта жителем міста Дзержинська. На нього, за попередньою інформацією, в одній з банківських установ Констянтінівки був оформлений кредит на певну суму. Через час, після прострочення платежу, співробітники банку провели звірку даних наданого документа з даними паспортного столу, яка показала, що пред’явник в банку і власник паспорта – різні люди. По даному факту ведеться слідство.

Працедавці страхуються відібраними у співробітників паспортами

Як помітив Сергій Вікторович, трапляються і інші порушення правил користування паспортами. За його словами, в міське відділення міліції поступають заяви від співробітників різних торгових підприємств. Їх власники, наймаючи співробітників «без оформлення», як запорука чесності останніх беруть паспорти. При розрахунку з продавців, що припустилися недостачу, вимагають повернення заборгованої суми в обмін на паспорт. Як повідомив С.Новіков, – такі випадки відбуваються рідко, із заходів покарання до порушників застосовуються найдемократичніші: «поки ми обмежуємося бесідами і приходимо до розуміння, паспорти повертають власникам, а фінансові суперечки ми пропонуємо перенести в суд».

Як розказують ті, хто на своїй власній шкурі випробував здирство з боку працедавця, в деяких магазинах, де йде постійна текучка кадрів, самі господарі або бухгалтери проводять там потрібні перестановки кількості і асортименту одержаної під відповідальність продавців продукції. Потім, звичайно ж, спливають величезні недостачі, і, часто, без вини винуваті, але матеріально відповідальні і безправні співробітники залишаються не тільки без обіцяної «високої і регулярної» зарплати, але і потрапляють в боргову залежність від господаря. Звичайно, в халепу до аферистів потрапляють «молоді і зелені», ті з них, хто може повернути всю суму недоїмки, йдуть відразу, інакше, доводиться безкоштовно батрачити, відпрацьовувати право одержати свій власний паспорт. І лише небагато ризикують звернутися по допомогу в міліцію, хоча і це навряд чи врятує від сплати “навішених” боргів.

Післямова

Часи, коли до документів відносилися «наплювацьки», канули в лету. Науково-технічний прогрес веде до появи все нових способів “обібрання” рядового обивателя. Від ризику втратити все і відразу не застрахований ніхто. І поки проблема з документальними махінаціями не придбала масштабів необоротної епідемії в суспільстві, боротися з нею ніхто не буде. Тому можна тільки представити, як вона зміниться найближчим часом, якщо самі люди не почнуть відповідальніше відноситися до себе і своїх документів і не припинять заохочувати злочинців, йдучи з ними на «мирову».
Переклад українською: Lohotron.in.ua

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: