Кредит під 6% річних може повернутись значними збитками

Популярний зараз кредит на покупку автомобіля під шість відсотків річних в гривнях може обернутися втратою… мінімум п’яти сотень доларів. В Україні стрімко будується нова фінансова піраміда по виманюванню грошей у довірливих автомобілістів… на цілком законних підставах.

Знайомі замучили мене дзвінками: “Чули, на харківському масиві одна фірма початла давати кредити під шість відсотків річних в гривнях! На вісім років! А для купівлі квартири на тридцять років – під чотири відсотки в рік!!!”  

Незабаром мені і самому попалося на очі рекламне оголошення цієї дивної компанії “Укр…”, іменуючої себе кредитним союзом (повністю назву фірми називати не буду, адже слідство по ній, наскільки відомо “Фактам”, поки не ведеться, не говорячи вже про яке-небудь рішення суду). 

Набираю вказаний телефон, на іншому кінці ввічливо відповідає втомлений жіночий голос: “Ніякої каверзи, молодий чоловіче, у нас немає – просто ми неприбуткова громадська організація. Банки на кредитах заробляють, а ми – об’єднання громадян, тому і відсотки такі низькі. Приїжджайте, наші консультанти вам про все розкажуть”. 

Але перш ніж відправитися в “Укр…”, я вирішив звернутися по допомогу в Національну асоціацію кредитних союзів України. Хотілося взнати, що там думають про цю чудову компанію і що таке кредитні союзи у принципі. 

“Якщо не прикрити цю “піраміду” зараз – через півроку буде пізно”. 

Віце-президент Національної асоціації кредитних союзів України Людмила Кравченко пояснила: кредитних союзів, які є фінансовими установами, у нас в країні більше семисот, і існують вони не перший рік. По суті це об’єднання громадян, але не менше п’ятдесяти чоловік. Одні вступають в ці організації, щоб узяти кредит, який дають тільки членам союзу, інші – щоб вигідно під відсотки вкласти свої заощадження. Але навіщо потрібні союзи, коли існують банки? 

Річ у тому, що процедура видачі кредиту союзом більш спрощена – перевірка фінансової надійності позичальника не настільки сувора, як в банку. Членами кредитних союзів часто стають фермери, яким банки побоюються давати кредит. Крім того, союзи можуть надати позику на весілля, навчання у вузі – невеликі суми на такі цілі банки дати навряд чи згодяться. Проте і відсотки у кредитних союзів частенько набагато вище, ніж у банків: іноді ставка може досягати 40 відсотків в рік! Чому так багато? По-перше, ризик кредитування вище, по-друге, вже спочатку у своїх членів-вкладників союзи займають гроші під досить високі відсотки – наприклад, 20-25 в рік! 

Коментувати дії “Укр…” Людмила Євгеніївна відмовилася. Компанія не входить в асоціацію, і цим фактом багато що сказано. Проте інші експерти пояснили, що кредитний союз цілком може видати позику на покупку машини під шість відсотків річних. Але з однією умовою: якщо у нього в банку лежить пара… мільярдів доларів. Інакше це натуральна фінансова піраміда: що вступили в союз першими одержують кредити за рахунок внесків десятка наступних “вкладників”. 

– Ми цих “єгиптян”, спеців по споруді пірамід, знаємо, – усміхаючись, сказали експерти. – Вони відкрилися трохи більше півроку назад, але розмах їх діяльності поки невеликий. Проте якщо не прикрити цю фірму зараз, вже через півроку буде пізно. Тисячі людей, як це було з МММ, зберуться у Кабміну з криками: Не “заважайте працювати нашому кредитному союзу, інакше ми не одержимо свої кредити!” 

“З тими, кому набридає щомісячно платити внески в очікуванні кредиту, просто розривають договір” 

І ось під виглядом довірливого простачка, що мріє про безкоштовний сир, я відправився в кредитний союз “Укр…”. Обстановка солідна: шкіряні дивани, усмішливий охоронець. Але все якесь необжите, здається, що тутешні мешканці готові евакуюватися у будь-який момент. Жінка-розпорядник підвела мене до столика з молоденьким консультантом. 

– Ми не прибуткова організація, – усміхається хлопчина, – у нас не треба підтверджувати ваші доходи. Ви на яку суму кредиту розраховуєте? 

– На двадцять тисяч доларів, – бухнув я. 

– Відмінно, значить записуємо за вами сто тисяч гривень, – сказав консультант і пояснив: щоб одержати право на кредит, мені необхідно пройти декілька “формальностей”, наприклад внести 245 гривень вступного внеску. Потім ще сім відсотків від суми майбутнього кредиту. З них два відсотки кредитний союз забирає собі за послуги, п’ять залишається в союзі на моєму рахунку. 

– Кредитний комітет якийсь час розглядає вашу заявку, – продовжив консультант, – і через мєсячішко-другий ви їдете в автосалон з грошима за своїм автомобілем! 

– А месячишко-другий, це скільки? 

І тут хлопчина почав блякти. З його хитромудрих пояснень виходило, що конкретного терміну немає, але “ви не сумнівайтеся, не було ще такого випадку, щоб хтось…”. Я все-таки завагався, і тоді хлопець раптом видав, що тут, мовляв, багато що залежатиме від… моєї активності. Як я зрозумів, “активність” полягає в постійному переказі грошей на рахунок союзу. 

– Справа в тому, – промимрив хлопчина, – що за договором, поки ви чекаєте кредиту, ви повинні кожного місяця вносити ще по одному відсотку від його суми… 

Консультант остаточно скиснув і став втрачати до мене інтерес, коли я попросив бланк договору. В цьому чудовому документі ні про які терміни видачі кредиту взагалі не йшлося! Але чорним по білому було записано: якщо договір між союзом і мною розривається, то як штрафні санкції з мене стягується п’ять відсотків від суми кредиту, який я так і не одержав! У результаті я втрачаю спочатку 245 гривень, потім два відсотки від суми кредиту і в кінці ще п’ять! 

– Ці хлопці діють досить просто, – пояснив згодом одного з потерпілих “позичальників”, з яким я почав переписуватися по Інтернету. – Ви платите початковий внесок, потім вносите якісь гроші кожного місяця. І постійно дзвоните, питаєте: ну коли ж, коли? Потім вам це набридає, і ви заявляєте: поки не одержу кредит, нічого більше платити не буду! Вони говорять: чудово, значить ми розриваємо з вами договір на тій підставі, що ви його не виконуєте і не платите щомісячні внески. І утримують з вас в цілому сім відсотків від суми кредиту. Представляєте, на які гроші “потрапляють” люди, вирішивши за допомогою цих красенів купити квартиру вартістю 60-80 тисяч доларів! І все на законних підставах – ти ж, дурень, сам підписував цей договір! 

Не дивлячись на формальну законність свого “лохотрона”, організатори кредитного союзу все-таки почали побоюватися, що їх поб’ють. Недавно в договорі з’явився пункт про можливість одержати кредит за “ринкових умов” для тих, хто виплатив 40 відсотків від суми, що хотіли отримати. Це означає, що доведеній до крайності людині пропонують замість розірвання договору одержати звичайний кредит в банку. Оформити його допоможе кредитний союз, узявши, природно, свої п’ять відсотків комісійних! 

“Факти” спробували зв’язатися з керівництвом “Укр…”, але на місці нікого не виявилося. Всі у відрядженнях, пояснила жінка-розпорядник. В Інтернеті і справді з’явилися численні оголошення про те, що “союзівці” підшукують тямущих регіональних представників. Що дивуватися – піраміді потрібно рости! 

газета “Факти”, Тарас Ткачук 

Переклад на українську мову:  Lohotron.in.ua

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: